Fraud Blocker
projektantki Abrys oferują swoje usługi

Architekt wnętrz – czy warto?

Planując większe zmiany w wystroju wnętrza lub chcąc zaaranżować nowo powstałą przestrzeń, często mamy mnóstwo pomysłów, które składają się na własną wizję domu, mieszkania lub gabinetu. Choć ludzka wyobraźnia nie zna granic, wyznacza je rzeczywistość – i dlatego realizacje wymarzonych koncepcji niekiedy odbiegają od zamierzonych celów. Aby uniknąć efektu „w-mojej-głowie-to-wyglądało-inaczej”, wiele osób korzysta z pomocy profesjonalistów takich jak architekt wnętrz. Czy rzeczywiście usługi te są warte swojej ceny? Przeanalizujmy, jak wygląda praca specjalistów od wystrojów.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz zajmuje się opracowywaniem projektów, które mają na celu wykorzystanie całego potencjału danego pomieszczenia lub obiektu, tak aby nowa aranżacja była maksymalnie funkcjonalna oraz atrakcyjna wizualnie. Praca projektanta wnętrz wymaga zarówno wysokiego poczucia estetyki oraz dużej kreatywności, jak i czysto matematycznych zdolności pozwalających na tworzenie praktycznych projektów w granicach wyznaczonego budżetu. Dodatkowo choć coraz częściej jest to normą, architekt zajmuje się nadzorem nad prowadzonymi pracami na budowie, rozmowiami z firmami wykańczającymi wnętrza, sprzedawcami produktów zaplanowanych w aranżacji itp.

Czy stworzenie planu, rysunku to wszystko? Nie – usługi architekta wnętrz polegają w dużej mierze na rozmowie z klientem przed stworzeniem projektu i w trakcie jego realizacji.

Architektki wnętrz z Abrys w biurze przy omawianiu projektu

Decydując się na usługi specjalisty, zyskujesz możliwość konsultacji projektu na każdym etapie działania.

To Ty będziesz korzystać z nowego wnętrza, a nie projektant, dlatego identyfikacja Twoich potrzeb jest kluczem do udanej współpracy. Warto pamiętać, że do projektu niekiedy wprowadza się drobne ulepszenia na późniejszych etapach – architekt zatem bacznie obserwuje proces realizacji planu i służy radą do samego końca.

Czy możliwe jest stworzenie aranżacji bez pomocy architekta wnętrz?

Oczywiście, wiele osób tak robi. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy to opłacalne. Pomyśl, jaka powinna być idealna aranżacja wnętrza:

  • atrakcyjna wizualnie,
  • adekwatna do stylu życia domowników,
  • funkcjonalna,
  • w pełni wykorzystująca potencjał pomieszczenia,
  • uniwersalna – aktualność stylu przez kolejnych 5-10 lat,
  • wykonana z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów,
  • zrealizowana przy minimalnym budżecie pozwalającym na osiągnięcie powyższych celów.

Brzmi świetnie, prawda? Niestety, większość samodzielnych aranżacji realizowana jest wyłącznie z myślą o pierwszych dwóch lub trzech warunkach. Efekty nie zawsze jednak wpisują się w oczekiwania twórców. W rezultacie osoby decydujące się na takie rozwiązanie często przepłacają lub zwyczajnie nie są zadowolone z efektów.

Czy samodzielna aranżacja wnętrz może się udać? Tak – o ile będziesz w stanie dobrać atrakcyjne meble i dodatki tworzące razem oryginalne i spójne wizualnie zestawy, mając jednocześnie na uwadze aspekt praktyczny, optymalny stosunek ceny do jakości, aktualne trendy i ponadczasowe rozwiązania w architekturze wnętrz, następnie ocenić, w jakim stopniu przyjęta koncepcja wykorzystuje możliwości konkretnego pomieszczenia, by dokonać ewentualnych modyfikacji projektu, a na końcu wytłumaczyć to wszystko pracownikom firmy budowlanej, z której usług zamierzasz skorzystać.

Brzmi jak bardzo dużo pracy, prawda? Alternatywą jest „pomocna dłoń” architekta wnętrz.

Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska na budowie u klienta, nadzór prac nad projektem.

Co może zrobić dla nas architekt wnętrz?

Usługi architekta wnętrz przydadzą Ci się szczególnie w dwóch sytuacjach: kiedy nie masz planu na aranżację oraz… gdy go masz. Dlaczego?

Pierwszej sytuacji nie trzeba tłumaczyć: nie każdy ma czas, wizję i ochotę. Każdy natomiast chce mieć ładną i funkcjonalną aranżację. I to zadanie dla architekta.

Jeśli jednak w Twoje głowie pojawił się już pomysł na wnętrze, projektant pomoże w pełni wykorzystać jego potencjał i przekształcić go w spójną koncepcję. Wyobraź sobie, że podczas realizacji Twojej wizji – która rzeczywiście jest świetna – nie uwzględnisz kilku drobiazgów sprawiających, że wnętrze może i będzie ładne, ale mało praktyczne. W końcu jak mogłeś to przewidzieć, skoro robisz takie rzeczy raz na kilka lat? Architekt wnętrz tworzy aranżacje na co dzień, dlatego na samym wstępie wychwyci szczegóły, które mogą popsuć efekt. Dzięki temu zrealizujesz swój pomysł w pełni, bez żadnych niedociągnięć.

Jeśli chcesz poznać inne, ważne korzyści jakie daje współpraca z architektem wnętrz, sprawdź na naszej stronie. Wejdź na architekt wnętrz z Abrys i daj nam znać jak możemy pomóc.

Czy usługi architekta wnętrz się opłacają?

Mogłoby się wydawać, że projektowanie wnętrz to luksusowa usługa skierowana tylko do bogaczy. Zastanówmy się jednak, ile zaoszczędzimy, wyrzucając pieniądze na nieudaną aranżację.


Czy Twój portfel pozwala Ci na serie poprawek, ciągłe dokupowanie materiałów i kolejnych mebli, bo tamte okazały się niewłaściwe? Nawet jeśli tak – to po co?


Zadaniem architekta wnętrz jest sprawić, by wszystko udało się za pierwszym razem, bez poprawek i bez rozczarowań.


Dzięki temu oszczędzasz pieniądze, ale i czas: projektant doskonale wie, gdzie i czego szukać oraz jak znaleźć to w przystępnej cenie – niekiedy nawet zapewni Ci zniżki w salonie, o którego istnieniu nie miałeś pojęcia.


Inną korzyścią jest to, że obiektywnie spojrzy na Twoje mieszkanie lub dom i zobaczy w nim to, czego być może nie dostrzegasz. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wart jest dany obiekt. Tym samym nie wykorzystujemy w pełni jego potencjału. Niekiedy wystarczy zmienić ułożenie elementów, usunąć kilka z nich i w zamian dodać inne, by znaleźć się w zupełnie nowej przestrzeni. Poza tym, że takie zmiany to doskonałe uczucie dla domowników, nowy charakter aranżacji niesie za sobą dodatkowe korzyści: zwiększa wartość nieruchomości. Dlatego inwestorzy doskonale wiedzą, w czyje ręce oddać ulepszanie wystroju, by osiągnąć zyski.

Architekt Agnieszka Wojciechowska odwiedza klinikę Proderma po realizacji projektu Abrys

Czy architekt wnętrz nas zrozumie?

Wiele osób przed skorzystaniem z usług architekta wnętrz powstrzymuje myśl, że stworzony projekt minie się z ich oczekiwaniami. Specjalista zrobi wszystko po swojemu, nie uwzględniając ich pomysłów lub po prostu ich nie zrozumie. Czy to słuszne założenie?

W każdej branży są firmy lepiej lub gorzej wykonujące swoje usługi. Pamiętaj jednak, że projektant wnętrz to nie artysta, który w przypływie weny realizuje swoje twórcze zapędy na ścianach Twojego mieszkania. To specjalista wykorzystujący swoje umiejętności, by stworzyć zadowalające Cię rozwiązanie. Zanim to zrobi, dokładnie przeanalizuje Twoje oczekiwania i potrzeby oraz wysłucha ze zrozumieniem wszystkich pomysłów.

Architekt nie działa bez konsultacji z klientem, ale dba o to, by każdy element w przemyślany sposób wpisywał się w ustaloną z nim koncepcję.

Innym aspektem, o który często obawiają się potencjalni klienci, jest nadszarpnięcie budżetu. Czy architekt będzie namawiać Cię na rozwiązania, na które Cię nie stać?

Wręcz przeciwnie: pomoże zrobić jak najwięcej, zamykając się w określonym przez Ciebie budżecie. Podpowie, na które elementy warto wydać więcej, a które można zakupić po najniższych cenach. Dzięki znajomości ofert wielu sklepów i salonów znajdzie najlepsze produkty w atrakcyjnych cenach oraz wynegocjuje dodatkowe zniżki. Tym samym zyskujesz o wiele więcej, niż gdy udasz się samotnie do pobliskiego salonu meblowego bez konkretnego planu działania. Ogół oszczędności, jakie niesie za sobą pomoc architekta wnętrz, przewyższa cenę jego usług – właśnie dlatego warto z nim współpracować.

współpraca architekta z wykonawcami
Współpraca z wykonawcami, pomiary, nadzór nad przebiegiem prac, inwentaryzacja na budowie u klienta

Jak znaleźć architekta wnętrz?

Informacje o osobach świadczących usługi projektowania wnętrz znajdziesz bez problemu w sieci. Możesz również poprosić znajomych, którzy korzystali z pomocy architekta wnętrz, o polecenie kogoś sprawdzonego. Jednak jak wśród wielu ofert wybrać dobrego projektanta, z którym współpraca będzie się świetnie układać?

Przejrzyj stronę internetową (np tą, na której jesteś) – zapoznaj się z informacjami, by wiedzieć, co oferuje dana firma i czy jej podejście do współpracy Ci odpowiada. Zobacz dotychczasowe realizacje projektanta wnętrz – zwróć uwagę na ich różnorodność. Dobry architekt dostosuje projekty do klienta, dlatego jeśli w portfolio widzisz wnętrza w różnych stylach i o różnym charakterze – to pozytywny znak: projektant nie tworzy planów według szablonu, ale podchodzi do swojej pracy w sposób kreatywny i otwarty.

Porozmawiaj – najlepszym sposobem na uzyskanie informacji o usługach jest kontakt z projektantem wnętrz. Zwróć uwagę na jego sposób komunikowania się z klientem. Profesjonalista będzie zadawać Ci szczegółowe pytania na temat Twoich oczekiwań, stylu życia, aktywności wykonywanych w domu oraz upodobań wizualnych. Zechce również zobaczyć plan domu lub mieszkania i dowiedzieć się więcej o budynku. Jeśli architekt wnętrz nie wydaje się zainteresowany powyższymi informacjami, a wygląda, jakby był już gotowy do tworzenia projektu, lepiej znajdź innego.

Na budowie, potrafimy rozwiązać praktycznie każdy problem 😉

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? Podsumowanie

Architekt wnętrz to nieoceniona pomoc, gdy planujemy duże zmiany w wystroju wnętrza lub chcemy stworzyć go od podstaw, w niezaaranżowanym jeszcze obiekcie. Oddając stworzenie projektu w ręce specjalisty, mamy pewność, że przyjęte rozwiązania będą zarówno estetyczne, jak i wygodne, uniwersalne, opłacalne. Choć za usługę będzie trzeba zapłacić, oszczędności z niej wynikające sprawiają, że taka współpraca okazuje się korzystna zarówno pod względem finansów, jak i czasu. Z dobrym projektantem wnętrz zyskamy aranżację dopasowaną do stylu życia, budżetu oraz indywidualnego gustu.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

kontakt blog pod art
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

Scroll to Top