Dodatki DIY – hit czy kit?
Tyle mówi się, że rękodzieło zawsze jest w cenie – oryginalne i wartościowe, że to, co zrobione ludzkimi rękami jest zawsze wyjątkowe i zasługuje na uznanie. Jest w tym sporo prawdy, ale jest też jedno „ale” – wszystko zależy od tego, o jakim rękodzielnictwie mowa. Jest różnica w dawaniu ujścia swoim artystycznym umiejętnościom, a chęci tworzenia kiczu pod płaszczykiem oryginalnych dekoracji, dlatego dodatki DIY to jednocześnie hit i niestety – kit. Co warto, a czego nie warto robić samemu? Kiedy samodzielnie robione dodatki są prawdziwą dekoracją, a kiedy zdecydowanie lepiej je usunąć?
DIY, czyli Do It Yourself…
Dekoracje, o których lepiej zapomnieć, czyli kity DIY
Niestety bywa, iż pomysłowość wykracza zdecydowanie poza granice dobrego stylu, mimo iż sama kreatywność jest godna pochwały. Jakich dekoracji DIY unikać i które będą bardziej szpecić niż dekorować?
- Ozdoby wykonane z plastikowych butelek, pojemników, pudełek – niezależnie od tego, czym są okryte, nigdy nie wyglądają dobrze, choć z powodzeniem można je wykorzystać w przydomowej szopie. Dlaczego nie w domu? O ile wiele współczesnych tworów z tworzyw sztucznych wygląda ciekawie, a nawet świetnie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji, o tyle samodzielne przetwarzanie plastiku w warunkach domowych nie wróży niczego dobrego.
- Kapsle od butelek i puszki po napojach. Wiele lat temu panowała moda na zbieranie takich gadżetów, trudno jednak wyobrazić sobie je obecnie jako elementy ozdobne w aranżacji, nawet jeśli jest na wskroś nowoczesna czy też loftowa. Takiemu metalowi mówimy zdecydowane NIE.
- Wiązanki z suszonych kwiatów. Zielone rośliny w domu – tak, suszone rośliny – tylko jako zioła w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wszelkie suszone bukiety, choćby nie wiadomo jak pięknie były skomponowane, są niczym innym jak siedliskiem kurzu, a i walory estetyczne są tu znikome. Nawet z sielskim wystrojem w romantycznym stylu, o wiele lepiej jest co jakiś czas zakupić bukiet żywych, pachnących, soczyście kolorowych kwiatów.
Ręcznie robione ozdoby na wagę złota, czyli hity DIY
- Ozdoby ze sznurka – wszelkie ręcznie wykonane makramy, dywany, narzuty czy też kosze lub uchwyty na doniczki wyglądają rewelacyjnie. Jeśli do tego wykonane są z estetyką i z dobrej jakości tworzyw – nie sposób je odróżnić od oryginalnych, czasem wyjątkowo kosztownych dekoracji. Dekoracje DIY ze sznurka doskonale pasują do wnętrz w loftowym, rustykalnym, nieco sielskim stylu.
- Dodatki z betonu. Donice, podstawki, figurki, a nawet stojaki na kwiaty czy inne przedmioty wykonane z betonu zawsze wyglądają dobrze i doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz. Mają w sobie surowość i elegancję, a jeśli zostaną dobrze wykonane, będą solidne i bardzo trwałe, a przede wszystkim – efektowne.
- Ręcznie szyte tekstylia. Zawsze robią wielkie wrażenie – szczególnie, jeśli są to zasłony czy ozdobne poszewki na poduszki. Jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane do wnętrza, sukces aranżacji jest murowany!
Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉
Inne artykuły, które mogą Ci się podobać
architekt wnętrz poznań
Usługi i Ceny Architektów Wnętrz w Poznaniu W dynamicznie rozwijającym się mieście, jakim jest Poznań, pracownie projektowe odgrywają istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni mieszkalnych oraz komercyjnych. Profesjonalny architekt to nie tylko osoba realizująca wizje klientów, ale również ekspert w dziedzinie projektowania,
projekt kawalerki na wynajem
Projekt kawalerki na wynajem Wstęp Zdefiniowanie celu Jak przebiega współpraca Opis projektu kawalerki Koszty projektu na wynajem Czas trwania projektu Podsumowanie Krótki wstęp Niewielka kawalerka ( nieco ponad 30 mkw) przygotowana do wynajmu. Realizacja projektu wraz z nadzorem inwestorskim to
Jak wybrać biuro projektowania wnętrz: Aktualne porady i korzyści z udanej współpracy
Dlaczego opieka zespołu architektów jest tym, czego potrzebujesz? Wydaje się, że zaprojektowanie własnego wnętrza to świetna zabawa – i często tak jest. Przeglądasz inspiracje, tworzysz moodboardy, zastanawiasz się nad kolorami. Ale prawdziwe wyzwanie zaczyna się wtedy, gdy wszystkie te pomysły