Fraud Blocker
DIY w domu

Dodatki DIY – hit czy kit?

Tyle mówi się, że rękodzieło zawsze jest w cenie – oryginalne i wartościowe, że to, co zrobione ludzkimi rękami jest zawsze wyjątkowe i zasługuje na uznanie. Jest w tym sporo prawdy, ale jest też jedno „ale” – wszystko zależy od tego, o jakim rękodzielnictwie mowa. Jest różnica w dawaniu ujścia swoim artystycznym umiejętnościom, a chęci tworzenia kiczu pod płaszczykiem oryginalnych dekoracji, dlatego dodatki DIY to jednocześnie hit i niestety – kit. Co warto, a czego nie warto robić samemu? Kiedy samodzielnie robione dodatki są prawdziwą dekoracją, a kiedy zdecydowanie lepiej je usunąć?

Zrób to sam, pomysły i inspiracje
Photo by Anna Shvets from Pexels

DIY, czyli Do It Yourself…

W dobie idei „zero waste”, recyklingu i oszczędzaniu, szuka się pomysłów na to, jak robić coś z niczego, zaoszczędzić na tym, a przy tym stworzyć dobry wygląd tych rzeczy. W sieci roi się od tutoriali o tym, jak zrobić coś wyjątkowego z dosłownie wszystkiego; można przekonać się też, że recykling osiąga zupełnie nowy wymiar. Choć mnóstwo dekoracji wygląda naprawdę ciekawie, a przede wszystkim prosto i tanio, nie oznacza to, że należy korzystać ze wszystkich pomysłów. Warto mieć świadomość, że nie wszystko, co jest zrobione ręcznie – z niczego i oszczędnie – zasługuje na miano dekoracji. Kiedy dekoracje DIY są prawdziwym hitem? Kiedy łączą w sobie pomysłowość, funkcjonalność i estetykę?Ciekawe dekoracje DIY to takie, po których nie widać, że są zrobione samodzielnie. Które z nich warto mieć, a za które nie warto nawet się zabierać?
Photo by Victoria Emerson from Pexels

Dekoracje, o których lepiej zapomnieć, czyli kity DIY

Niestety bywa, iż pomysłowość wykracza zdecydowanie poza granice dobrego stylu, mimo iż sama kreatywność jest godna pochwały. Jakich dekoracji DIY unikać i które będą bardziej szpecić niż dekorować?

  • Ozdoby wykonane z plastikowych butelek, pojemników, pudełek – niezależnie od tego, czym są okryte, nigdy nie wyglądają dobrze, choć z powodzeniem można je wykorzystać w przydomowej szopie. Dlaczego nie w domu? O ile wiele współczesnych tworów z tworzyw sztucznych wygląda ciekawie, a nawet świetnie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji, o tyle samodzielne przetwarzanie plastiku w warunkach domowych nie wróży niczego dobrego.
  • Kapsle od butelek i puszki po napojach. Wiele lat temu panowała moda na zbieranie takich gadżetów, trudno jednak wyobrazić sobie je obecnie jako elementy ozdobne w aranżacji, nawet jeśli jest na wskroś nowoczesna czy też loftowa. Takiemu metalowi mówimy zdecydowane NIE.
  • Wiązanki z suszonych kwiatów. Zielone rośliny w domu – tak, suszone rośliny – tylko jako zioła w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wszelkie suszone bukiety, choćby nie wiadomo jak pięknie były skomponowane, są niczym innym jak siedliskiem kurzu, a i walory estetyczne są tu znikome. Nawet z sielskim wystrojem w romantycznym stylu, o wiele lepiej jest co jakiś czas zakupić bukiet żywych, pachnących, soczyście kolorowych kwiatów.
Photo by ROMAN ODINTSOV from Pexels

Ręcznie robione ozdoby na wagę złota, czyli hity DIY

W przeciwieństwie do kiepskich projektów DIY znajdują się takie, które zasługują na laury, łącząc w sobie pomysłowość z estetyką, która utrudnia odróżnienie ich od dekoracji dostępnych w sklepach. Jakie dodatki DIY są najlepsze?
  • Ozdoby ze sznurka – wszelkie ręcznie wykonane makramy, dywany, narzuty czy też kosze lub uchwyty na doniczki wyglądają rewelacyjnie. Jeśli do tego wykonane są z estetyką i z dobrej jakości tworzyw – nie sposób je odróżnić od oryginalnych, czasem wyjątkowo kosztownych dekoracji. Dekoracje DIY ze sznurka doskonale pasują do wnętrz w loftowym, rustykalnym, nieco sielskim stylu.
  • Dodatki z betonu. Donice, podstawki, figurki, a nawet stojaki na kwiaty czy inne przedmioty wykonane z betonu zawsze wyglądają dobrze i doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz. Mają w sobie surowość i elegancję, a jeśli zostaną dobrze wykonane, będą solidne i bardzo trwałe, a przede wszystkim – efektowne.
  • Ręcznie szyte tekstylia. Zawsze robią wielkie wrażenie – szczególnie, jeśli są to zasłony czy ozdobne poszewki na poduszki. Jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane do wnętrza, sukces aranżacji jest murowany!
Dodatki DIY mogą być prawdziwym hitem, jednak wymagają pracy, zaangażowania i często także wysokich nakładów finansowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć sznurek z odzysku, wór betonu pozostały po budowie czy też materiały ze starych zasłon. Liczy się pomysłowość i przede wszystkim estetyka wykonania, która sprawi, że ręcznie zrobione dekoracje będą nie do odróżnienia od tych, za które płaci się grube pieniądze!
Photo by cottonbro from Pexels

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

kontakt blog pod art
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

dużego, stylowego salonu z aneksem kuchennym

Projekt kuchni z salonem

Nowoczesny salon z kuchnią – pomysły na aranżację Projekty kuchni, gdzie kuchnia i salon stanowią jedno pomieszczenie, cieszą się ogromnym zaintersowaniem. Nie da się ukryć – to wygodne i praktyczne rozwiązanie, nie tylko w małych wnętrzach, które daje mnóstwo możliwości

Zajrzyj po więcej »
styl wnętrza dopasowany do stylu życia i osobowości

Projekt wnętrza a styl życia i osobowość

Jak dopasować projekt wnętrza do swojego stylu życia i osobowości Planując projekt wnętrza, wiele osób pragnie stworzyć przestrzeń, która nie tylko jest estetycznie piękna, ale także idealnie pasuje do ich stylu życia i osobowości. Dopasowanie projektu wnętrza do swoich własnych

Zajrzyj po więcej »
Przytulny pokój dzienny z harmonijnym kominkiem narożnym

salon z kominkiem i telewizorem

Ściana z kominkiem – aranżacja nowoczesnego salonu. Zainspiruj się Kominek w salonie to współcześnie coś więcej niż tylko źródło ciepła. Taki dodatek tworzy wspaniałe wrażenia estetyczne, buduje klimat i domową atmosferę. Urozmaica zimowe wieczory i hipnotyzuje sam w sobie. Aby

Zajrzyj po więcej »
Scroll to Top