Fraud Blocker
Przyjazne wnętrza kliniki medycznej: recepcja i strefa oczekiwania

Projekt gabinetu stomatologicznego, lekarskiego. Jak się do tego zabrać ?

Projekt gabinetu to nie lada wyzwanie. Należy znaleźć złoty środek, aby pogodzić specyfikę naszej praktyki, samopoczucie pacjentów, zasady BHP oraz wytyczne sanepidu. Przed zaprojektowaniem gabinetu lepiej od razu założyć, że zakup najlepszego sprzętu nie wystarczy, aby pacjenci poczuli się swobodnie i bezpiecznie. Pamiętaj jednak, że nie jesteś z tym sam! W artykule opowiadamy o najważniejszych regułach, które pomogą Ci zaplanować remont lub prace dekoratorskie. Skupiamy się szczególnie na projektowaniu gabinetu stomatologicznego, ale większość z tych zasad z powodzeniem zastosujesz także przy innych gabinetach lekarskich.

Jaki powinien być gabinet medyczny? Najważniejsze składowe

Przy projektowaniu gabinetów stomatologicznych, ginekologicznych lub dermatologicznych mamy sporą dowolność. Warto jednak znać podstawowe zasady urządzania gabinetów lekarskich. Pomogą nam w myśleniu o przestrzeni i możliwościach lokalu. Oto kilka najważniejszych reguł:
 • wielkość gabinetu powinna wynosić min. 12 m2;
 • należy wydzielić miejsce na zostawienie odzieży wierzchniej z wieszakiem, lustrem i krzesłem;
 • należy wydzielić 3 podstawowe strefy: wejście i wyjście, poczekalnię, rejestrację, recepcję;
 • wielkość poczekalni zależy od liczby gabinetów, ale przyjmuje się min. 5 miejsc na 1 gabinet;
 • pomieszczenie na praktykę stomatologiczną powinno być odrębnym lokalem (chyba że znajduje się w budynku mieszkalnym) – ważne jest jego wyraźne odizolowanie od innych pomieszczeń;
 • gabinet powinien mieć osobne wejście;
 • gabinet nie może być pokojem przejściowym;
 • należy pamiętać o zabezpieczeniu dokumentacji pacjentów i personelu;
 • należy wydzielić toalety dla personelu oraz pacjentów;
 • w toalecie powinny być: przedsionek z umywalką i miejscem na ręczniki papierowe, mydło oraz kosz na śmieci;
 • w gabinecie musimy przewidzieć przynajmniej dwa wyjścia ewakuacyjne oraz zamontować awaryjne oświetlenie;
 • zawsze bierzemy pod uwagę aktualne wytyczne sanepidu.

Jak zaprojektować gabinet stomatologiczny, aby był funkcjonalny i nowoczesny?

To pytanie dotyczy najważniejszych (poza sprzętem) elementów Twojego gabinetu. O funkcjonalności przestrzeni decyduje dbałość o szereg parametrów oraz spełnienie konkretnych wytycznych. Nie ma tu wiele miejsca na przypadkowe wybory.

Jeśli jesteś zainteresowany projektem dla swojego gabinetu czy innej przestrzeni medycznej – sprawdź też naszą ofertę, być może będziemy w stanie pomóc. Kliknij w link projekt gabinetów lekarskich.

Podłogi i ściany

Powinny być nie tylko łatwo zmywalne, ale też nienasiąkliwe, nieakustyczne, odporne na działanie środków chemicznych i plam organicznych. Dobrze, aby dodatkowo były antypoślizgowe. Warto ułożyć podłogę z jak największych elementów, aby zachować maksymalną szczelność. Kolor podłóg i ścian też nie jest obojętny, dlatego powinniśmy zdecydować, na jakim efekcie nam zależy. Barwy ciepłe są przytulniejsze i dają większe poczucie bezpieczeństwa. Z kolei kolory chłodne przywodzą na myśl sterylność i świeżość, co przekłada się na wykreowanie w głowach pacjentów naszego profesjonalnego wizerunku.

Oświetlenie

W gabinetach stomatologicznych stosujemy oświetlenie miejsca pracy z jak najwyższym współczynnikiem oddawania barw Ra (min. 95). Najlepsze natężenie światła to 300 lx, a w samym miejscu pracy – 500 lx. Przy zabiegach i badaniach stosuje się lampy bezcieniowe przysufitowe lub przyścienne. Mają zapewnić jak największą ilość światła w polu zabiegu, gdy lekarz zasłoni głową, ramionami lub dłońmi część matrycy lampy. Co bezpośrednio wpływa na bezcieniowość lampy zabiegowej? Są to: rozmiar kopułki, liczba źródeł światła oraz zwierciadła wykorzystywane w ich konstrukcji.

Toalety dla pacjentów

W toalecie powinniśmy przewidzieć przedsionek z umywalką oraz miejsce na odłożenie np. kosmetyczki. Toalety powinny posiadać: pojemnik na ręczniki jednorazowe, mydło, dobrze oświetlone lustro, kosz na śmieci. W gabinecie stomatologicznym może się przydać płyn do higieny jamy ustnej, jednorazowe szczoteczki do zębów oraz pasty. Przy gabinecie ginekologicznym toaleta powinna być zaopatrzona dodatkowo w bidet, niewielkie siedzisko oraz wieszak. Klientki docenią na pewno przygotowanie zestawu środków higienicznych: chusteczek nawilżanych, hipoalergicznego płynu do higieny intymnej, tamponów, podpasek, jednorazowych spódniczek do badań.

Poczekalnia

Jest to miejsce o tyle ważne, że powinno pozwolić pacjentom na chwilę relaksu przed wizytą lub zabiegiem. Jak zadbać o dobry nastrój w poczekalni? Sprawdzą się: spokojna muzyka, dostęp do czasopism o tematyce niezwiązanej z medycyną, elementy dekoracyjne wywołujące przyjemne lub neutralne skojarzenia, rośliny, karafka z wodą, miseczki z cukierkami, np. z melisą. Jeśli pozwalają na to warunki lokalowe, urządźmy hol w pomieszczeniu z oknami. Naturalne światło i zieleń za oknem działają kojąco.

Praktyczne detale

Aranżując gabinet medyczny pamiętajmy o tych paru szczegółach, które często nam umykają, a które bardzo ułatwią organizację lokalu:

 • numery gabinetów;
 • oznaczenia toalet;
 • tabliczki z informacją o specjalizacji i nazwiskach lekarzy;
 • informacja o nazwie placówki umieszczona w widocznym miejscu przed wejściem do budynku lub pomieszczenia.

Kolor i spójność

Projektowanie wnętrz gabinetu stomatologicznego powinno iść w parze z identyfikacją wizualną całej firmy. Estetyka, spójna kolorystyka i styl (wnętrz, logo, materiałów marketingowych) budzą większe zaufanie i świadczą już na wstępie o naszym profesjonalizmie.

Wentylacja gabinetu stomatologicznego

Kiedy zastanawiamy się nad nowym projektem lub remontem, powinniśmy wziąć pod uwagę bardzo ważny aspekt techniczny, czyli wentylację gabinetu stomatologicznego. Odpowiednia wentylacja jest niezbędna dla higieny, bezpieczeństwa i komfortu pracy, ale też stanowi obowiązek regulowany przepisami prawnymi (zob. DzU 2012.0.739, DzU 2015.1422, DzU 2003.169.1650, a także przywoływane w nich akty prawne). Do wyboru mamy wentylację mechaniczną, grawitacyjną oraz klimatyzację.

Co prawda ta pierwsza należy do rozwiązań najprostszych i najtańszych, ale ostateczny wybór musi być podyktowany specyfiką naszego lokalu i lekarskiej praktyki. Prawo nie jest niestety jednoznaczne, więc planowanie i montaż wentylacji należy powierzyć profesjonalistom, którzy będą też na bieżąco z ustaleniami sanepidu. To ostatecznie ta instytucja zadecyduje o możliwości otwarcia danego gabinetu, dlatego też nie może znaleźć żadnych odchyleń od przyjętych norm.

Unit, czyli serce gabinetu stomatologicznego

To chyba najważniejszy zakup. Przy aranżacji gabinetu warto wiedzieć mniej więcej, jaki model nam się marzy, żeby dostosować do unitu całe urządzenie pomieszczenia.
Jeśli dopiero przymierzasz się do nabycia unitu stomatologicznego, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę:

 • ergonomia – dostęp do pacjenta powinien być swobodny i wygodny.
 • fotel pacjenta – miękki nie znaczy wygodny! Fotel powinien przede wszystkim zapewniać prawidłowe ułożenie kręgosłupa, zarówno w pozycji siedzącej, jak
  i leżącej. Poza tym fotel powinien być wygodny w regulacji. Zwracajmy uwagę na zakres i płynność regulacji siedziska, zagłówka i oparcia;
 • sterownik nożny – nie jest to najważniejszy element unitu, ale ma ogromny wpływ na wygodę pracy dentysty. Powinien być intuicyjny i dawać wiele opcji ustawień unitu. Do najbardziej ergonomicznych sterowników należą te działające jak pedał gazu w samochodach;
 • instrumenty stomatologiczne – zadbajmy o to, by były lekkie. Na pierwszy rzut oka żadne narzędzia stomatologiczne nie są specjalnie ciężkie, ale gdy używamy ich przez cały dzień, nasze nadgarstki zaczynają czuć każdy gram. Na szczęście coraz więcej producentów wyrabia instrumenty z tytanu. Dzięki temu ważą dużo mniej niż tradycyjne, ale pozostają bardzo wytrzymałe.

Po co projektować gabinety medyczne?

Wygląd naszego gabinetu lekarskiego jest kluczowy, jeśli chcemy zapewnić pacjentom najwyższą jakość usług. Przez „najwyższą jakość” rozumiemy bezpieczeństwo, wygodę i poczucie, że jest się w naprawdę dobrych rękach. Dzięki rozsądnemu projektowi:

 • dobrze zarządzamy ruchem klientów i personelu;
 • polepszamy organizację własnej pracy;
 • budzimy zaufanie;
 • zwiększamy nasz i personelu komfort pracy, a także zachęcamy klientów do korzystania z naszych usług.

Jak już wspomnieliśmy, aranżacja gabinetów wykracza daleko poza dobór kolorów i dekoracji. To dlatego warto skorzystać z porad profesjonalnych firm. Ich doświadczenie i rozeznanie w prawnych kruczkach pozwoli nam uniknąć wywarzania otwartych drzwi lub bolesnej nauki na własnych błędach. Kiedy myślimy o tym, jak zaprojektować gabinet lekarski, musimy być świadomi konkretnych obostrzeń i wymogów nałożonych na daną praktykę lekarską. Trzeba je też zawsze godzić z samopoczuciem przyszłych pacjentów i wspólnym bezpieczeństwem.

Projekt gabinetu czy to stomatologicznego, dermatologicznego, ale także kosmetycznego to nie lada wyzwanie. Po latach doświadczeń z takimi projektami wiem o tym doskonale i dlatego zdaję sobie sprawę ze specyfiki wymagań. Nie tylko sanepidu, ale również klientów i pracowników. Jeśli masz jakieś pytania związane z tym tematem – jestem do dyspozycji. Napisz wiadomość w formularzu poniżej lub zadzwoń. Jestem architektem wnętrz i nazywam się Agnieszka Wojciechowska. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowana(y) jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

kontakt blog pod art

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

Scroll to Top