Dlaczego zmieniamy dom, mieszkanie
Zmieniająca się sytuacja finansowa oraz rodzinna powoduje częstą konieczność zmiany domu lub mieszkania na inny lokal. Czasami jednak zmiana nie wchodzi w grę, dlatego decydujemy się na remont w miejscu zamieszkania. I nie ma tutaj określonych wzorców i schematów. Czy częściej zmiany tej dokonują ludzie młodzi, czy starsi ? Sytuację na rynku nieruchomości, aranżacji wnętrz kształtuje życie, zdrowie i indywidualne predyspozycje.
Kiedy zmieniamy mieszkanie lub dom, a kiedy decydujemy się na remont ?
Przeprowadzka, zmiana miejsca zamieszkania
Zdecydowana większość Polaków, szczególnie tych urodzonych w drugiej połowie XX wieku, przynajmniej raz w życiu podejmuje decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Choć jak deklarują – są przywiązani do swoich domów.
Wiele osób robi to, co kilka lat, kiedy np. wynajmują mieszkania albo pokoje w czasie studiów. Niektórzy w związku ze zmianami w życiu osobistym są zmuszeni szukać całkiem nowego miejsca, choć bywa to dla nich uciążliwe.
Jeżeli szukasz pomocy przy projekcie domu, projekcie remontu mieszkania, sprawdź nasze możliwości, zobacz jak możemy pomóc. Kliknij w link Abrys pomaga przy remoncie i daj nam znać do myślisz 😉
Dlaczego ludzie zmieniają miejsce zamieszkania
Przyczyn przeprowadzki może być wiele. Decyzja może być uwarunkowana czynnikami zawodowymi, rodzinnymi lub estetycznymi. W skali światowej i europejskiej Polacy rzadko opuszczają swoje mieszkania i domy. Co zachęca naszych rodaków do zmiany miejsca zamieszkania?
Polacy są przywiązani do swojego miejsca zamieszkania
Statystycznie mieszkańcy naszego kraju przeprowadzają się dwa razy w życiu. To bardzo mało w porównaniu do np. Stanów Zjednoczonych, gdzie przeciętny człowiek zmienia miejsce zamieszkania aż 11 razy. Średnia wartość w Europie dla tego zjawiska to 4 przeprowadzki na przestrzeni życia.
Nasza niechęć do przeprowadzki może wywodzić się z głębokiego przywiązania do otoczenia i miejsca, w którym od pokoleń żyje nasza rodzina. Na pewno łatwiej podejmować decyzję o przeprowadzce ludziom z młodszych pokoleń. Zwłaszcza urodzonych po roku 1989. Ludzie młodsi cenią sobie jakość życia, rozwój osobisty oraz doświadczenia życiowe. Chęć rozwoju i samodzielności powoduje, że decyzje o zmianach nie są podejmowane jedynie z przyczyn ekonomicznych.
Decyzja o zakupie nieruchomości lub jej wymianie jest trudna. Często wiąże się z dodatkowymi formalnościami oraz okrojonym budżetem na przyszłe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jednak coraz więcej osób decyduje się zmiany, uznając je za konieczne. Podejmowanie decyzji o zakupie nieruchomości nie następuje z dnia na dzień, ale jest wynikiem wielomiesięcznych planów oraz analiz. Tak przynajmniej być powinno, patrząc na tak dużą inwestycję zdroworozsądkowo. Jak można podsumować średnią wieku osób, które decydują się na zmianę nieruchomości? Czy faktycznie w takich przeprowadzkach i inwestycjach można zauważyć istotne trendy?
Młodzi kupują mieszkania, gdy już się dorobią!
Pierwsze mieszkanie młodego, niezależnego, ale jeszcze nie do końca ustawionego finansowo człowieka to zazwyczaj wynajmowana kawalerka. Niekiedy dwupokojowe mieszkanie, ale i tak z metrażem nieprzekraczającym 40 m/kw. Młodzi poszukują lokum znajdującego się blisko pracy, centrum miasta lub bezpośrednio w sąsiedztwie ośrodków handlowych. Z biegiem rozwoju kariery, ale również powiększania się rodziny, myślą o własnym mieszkaniu. Na dom wolnostojący, decyduje się jeszcze niewielu, a przynajmniej nie przed skończoną trzydziestką. Uznają tak dużą inwestycję za zbyt duże ryzyko, a poza tym, mieszkania są częściej bliżej określonego miejsca pracy. Czas poświęcony na dojazdy jest dla młodych bezcenny.
I tak młodzi i dobrze zapowiadający się specjaliści lub przedsiębiorcy, stają się właścicielami większych mieszkań, w których rodzą się pierwsze dzieci. Z czasem miejsca zaczyna tam im jednak brakować. Powoli zaczynają myśleć o kolejnej przeprowadzce.
Na domy jednorodzinne decydujemy się zwykle po trzydziestce, kiedy zaczyna nam np. doskwierać mały metraż. W pierwszym zakupionym lub jeszcze wynajmowanym mieszkaniu brak miejsca na świeżym powietrzu, na którym można spędzić czas z dzieckiem. Gdy nie cieszy nas już tak jak kiedyś miejski hałas i imprezowy nastrój. Pragniemy zamieszkać w domu, który będzie naszą oazą spokoju.
W dużych miastach kupujemy najczęściej domy podmiejskie i szeregowe. Są tańsze, a mimo wszystko pozwalają spełnić marzenie o własnym ogródku.
Po pięćdziesiątce wracamy do mieszkań!
Gdy dzieci są już odchowane, a w domu pozostają sami małżonkowie, sprawa zaczyna się komplikować, bo… Nierzadko część pokoi stoi pusta, a my nie mamy już tyle siły na sprzątanie i utrzymanie domu w idealnym ładzie. Do tego dochodzi kwestia rozwodów. To właśnie po pięćdziesiątce decydujemy się na rozstanie — dzieci już dorosły, więc nie stanowią trudnej do pokonania przeszkody w podjęciu stanowczej decyzji.
Z dużych domów, przeprowadzamy się do mieszkań, mniejszych, wygodnych i łatwych do utrzymania. Tak jest po prostu funkcjonalniej i ekonomicznie.
Zmiany po pięćdziesiątce dotyczą także grupy osób, które nie mieszkały razem z dziećmi. Aktualnie doskwiera im samotność lub ich mieszkanie jest usytuowane na wyższym piętrze w blokach, a stan zdrowia nie pozwala na normalne funkcjonowanie.
Zmiana miejsce zamieszkania najczęściej wiąże się z koniecznością sprzedaży aktualnego lokum lub jego wymianą na inną powierzchnię mieszkalną.
Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania może mieć podłoże ekonomiczne
Kolejnym powodem dla przeprowadzek czy remontów może być zmiana sytuacji finansowej mieszkańców. Zarówno większe zarobki, jak i strata pracy są czynnikami, które mają wpływ na decyzję o zmianie. W przypadku, gdy nasze podstawowe potrzeby są już w pełni zaspokojone dzięki korzystnej sytuacji finansowej, zaczynamy myśleć o naszych marzeniach i aspiracjach. Miejsce, w którym mieszkamy, ma w końcu ogromny wpływ na nasze samopoczucie i ogólną jakość życia.
Wzrost dochodów może być czynnikiem, który pozwoli na remont dotychczasowego miejsca zamieszkania. Dzięki temu możemy sprawić, że będzie nam się żyło przyjemniej i wygodniej. Warto także zastanowić się nad budową domu na wsi lub przeniesieniu bliżej natury – we współczesnym świecie pełnym stresu są to marzenia, które chce zrealizować coraz więcej osób. Przeprowadzka poza miasto to także świetny wybór dla osób, których pasje (np. hodowla koni) wymagają posiadania większej działki.
Kiedy pojawia się dziecko
Ważnym czynnikiem, który często wpływa na tę decyzję, jest powiększenie się rodziny. Młode małżeństwa mogą na przykład wynajmować na początku wspólnego życia małą kawalerkę, która wystarcza, gdy żyją jedynie we dwójkę. Po pojawieniu się dziecka tak mała przestrzeń nie jest już wystarczająca. Warto wtedy rozejrzeć się za miejscem, które będzie już w pełni własne – przy odpowiedniej sytuacji finansowej można pozwolić sobie na zakup mieszkania czy nawet budowę domu.
Podczas przeprowadzki rodzice powinni mieć na uwadze dobro dziecka. Nowy członek rodziny powinien wychowywać się w otoczeniu bezpiecznym i przyjaznym. Ważnymi czynnikami w takiej sytuacji są żłobki oraz szkoły – warto sprawdzić ich dostępność przed przeprowadzką w konkretny rejon. Mają one bezpośredni wpływ na rozwój dziecka.
Młodzi rodzice często wybierają domy czy mieszkania z dala od centrum, usytuowane bliżej natury. Osiedla rodzinne są w takim wypadku świetnym wyborem, który zapewnia bezpieczeństwo oraz towarzystwo innych rodziców z dziećmi. Narodziny dziecka mogą także być powodem do wykonania remontu, zwłaszcza gdy chcemy wydzielić osobną przestrzeń dla naszej pociechy.
Jeżeli planujemy przeprowadzkę z powodu powiększenia się rodziny, musimy pamiętać o dobru dziecka, które jest w tej sytuacji najważniejsze. Zmiana otoczenia może wiązać się ze stratą przyjaciół oraz znanych miejsc, w których nasza pociecha lubi się bawić. Warto zatem wyjaśnić, dlaczego przeprowadzka jest konieczna. Pomóc może również wcześniejsze zaznajomienie dziecka z nowym otoczeniem poprzez pokazanie zdjęć tego miejsca i przedstawienie zalet, które mogą wynikać z przeprowadzki.
Kiedy decydujemy się na remont ?
Do zmian w naszym domu może zachęcić np. wyprowadzka dzieci z domu rodzinnego. Gdy małżeństwo zostaje tylko we dwójkę, może pozwolić sobie na aranżację przestrzeni pod swoje własne potrzeby. Wykonanie remontu wtedy może całkowicie zmienić spojrzenie na miejsce zamieszkania.
Chęć zmian w naszym życiu może być zaspokojona właśnie zwykłym remontem. Nie muszą być to zmiany drastyczne czy też wymagające dużych nakładów pieniężnych. Często nawet przemalowanie ścian i dokupienie odpowiednich dekoracji wystarczy, by poczuć się o wiele lepiej w swoim miejscu zamieszkania.
Należy jednak pamiętać, że większość domów czy mieszkań wymaga generalnego remontu przynajmniej raz na kilkanaście lat. Mniejszych co kilka. Ponieważ materiały z biegiem czasu zużywają się, a wnętrza przestają być funkcjonalne i atrakcyjne dla oka — warto pomyśleć o zmianie aranżacji.
„Wielkie porządki„
Podyktowane potrzebą zmian estetycznych, czy to po rozstaniu z partnerem, czy wyprowadzką dzieci, zwykle generują sporo strat w czasie (i portfelu). Często są jednorazowe, ale wracamy wtedy z sentymentem do minionych chwil. Z pewnością chcielibyśmy zatrzymać niektóre z nich, ale trzeba iść dalej. Z biegiem czasu do domu znosi się różne rzeczy – bardziej i mniej potrzebne. W końcu odkrywamy, że te mniej potrzebne przedmioty zajmują nam zbyt dużo miejsca i trzeba coś z nimi zrobić. Część można zachować, jednakże pozostałych trzeba się pozbyć, by wnieść do wnętrza trochę świeżości i odciąć się od niejednokrotnie uciążliwej przeszłości. Wielkie porządki są ku temu idealnym pretekstem, ponieważ zamykają pewien rozdział, by powstało miejsce na kolejny, lepszy. Takie porządki dla niektórych trwają kilka godzin, dla innych kilka tygodni. W zależności od indywidualnej sytuacji konsekwencją takich porządków jest zmiana wystroju domu czy mieszkania. Niejednokrotnie okazuje się, że przydałoby się na przykład przemalować ściany albo wymienić łóżko dorosłego dziecka na rozkładaną sofę. Być może ten pokój zmieni całkowicie swoją funkcję – na przykład na gabinet albo miejsce do rozwijania hobby rodziców.
Ważny jest też powiew świeżości!
Żyjemy w czasach wielkich zmian, może większych niż kiedykolwiek od okresu rewolucji przemysłowej. Dzięki wszechobecnym możliwościom, jakie daje nam Internet, dotacje unijne czy poprawa sytuacji materialnej, możemy od czasu do czasu przeprowadzać rewolucję w swoich wnętrzach. Raz będziemy mieć ochotę na wnętrze retro, kiedy indziej na skandynawski powiew. Nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego – doświadczamy świata i chcemy, by jego kawałek znajdował się w najbliższym nam miejscu. Ograniczać może więc nas tylko wyobraźnia i zasobność konta.
Tu należy mieć jednak na uwadze, że nie zawsze kreatywność idzie w parze z funkcjonalnością. Czasem, by zaoszczędzić czasu, nerwów i wydatków, warto zatrudnić osobę, która w odpowiedni sposób zadba o to, by żyło nam się lepiej we własnych czterech kątach.
Powyższym powodom do zmian sprzyja jeszcze jedno – generalny remont. Jeśli mieszkamy w jednym miejscu większość swojego życia i poza kolorem ścian nie weszły nigdy większe zmiany, to najczęściej okazuje się, że trzeba wymienić praktycznie wszystko – okna, drzwi, ściany czy nawet instalację. Decyzja o takim remoncie rzadko przychodzi z dnia na dzień. Od pewnego czasu coś zaczyna irytować i pojawiają się coraz częstsze rozmowy na temat zmian. Zaczynamy więc odkładać pieniądze na ten „czas chaosu”. Pojawia się ekipa remontowa i trzeba im przedstawić swoją wizję. Co, jednak jeśli tej wizji nie ma? No tak – podjęliśmy decyzję o remoncie, ale w sumie nie zastanawialiśmy się, jak powinno wyglądać wnętrze po przemianie. Można iść do marketu i wybrać gotowe propozycje zestawień, ale one nie zawsze pasują do wnętrza i to, co widzimy w sklepie, niekoniecznie przekłada się na to, co widzimy oczyma wyobraźni w swoich domach. Dochodzi kwestia braku czasu, ponieważ jesteśmy zabiegani i chcemy mieć to po prostu z głowy. Szykuje się przepis na katastrofę ? 😉
Na koniec
O czym pamiętać, gdy chcemy zmienić nasze miejsce zamieszkania?
W zależności od tego, na jakie zmiany się decydujemy i jakie są ich przyczyny, warto się do tego przygotować. Jeżeli interesuje nas remont miejsca zamieszkania, nieocenioną pomocą w aranżacji może być internet. Znajdziemy w nim wiele podpowiedzi i dobrych rad, które pomogą nam w remoncie. Choć i w tym przypadku warto być ostrożnym. Jeśli decydujemy się na zakup innego lokalu — warto o wszystkim myśleć wcześniej niż później. Najbardziej efektywne w obu przypadkach, będzie jednak skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, który wesprze nas profesjonalną radą. Dzięki fachowej pomocy możemy bez problemu przygotować mieszkanie lub dom z naszych marzeń. Nie ze wszystkich, ale choć z niektórych, trudnych sytuacji, można wówczas wyjść tzw. obronną ręką.
Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉
Te wpisy mogą Cię również zainteresować
Jak pomaga architekt wnętrz
Architekt wnętrz – jak może Ci pomóc ? Osoby, które chcą zaaranżować na nowo swoje wnętrza lub przeprowadzić remont domu, mieszkania, mogą mieć różne obawy. Niektóre z nich wymienimy poniżej. Koszty: Jedną z największych obaw
projektowanie wnętrz online
wykonywanie projektu na odległość, zdalnie czyli projektowanie wnętrz online Są sytuacje, kiedy nie możemy spotykać się na budowie z projektantem, nie możemy bywać w sklepach czy rozmawiać z wykonawcami. Jest wiele przyczyn jak choćby taka,
Nadzor nad projektem korzysci
Nadzór projektowy – klucz do udanego remontu i aranżacji wnętrz Remont domu czy mieszkania to nie tylko wyzwanie techniczne, ale przede wszystkim emocjonalne doświadczenie dla właścicieli. Nasza historia remontu domu przy ul. Miodowej doskonale ilustruje,