Fraud Blocker
nowoczesny pokój dla chłopca, ciekawa aranżacja

Jak urządzić pokój dla chłopca? Sprawdź praktyczne porady

Współczesne aranżacje pokoju chłopięcego potrafią zaskakiwać. Przy ogromie dostępnych możliwości, urządzenie przestrzeni dla dziecka bywa dużym wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę, jakie etapy są najważniejsze? Jak aranżując pokój dla chłopca sprawić, aby był wygodny, funkcjonalny i po prostu ładny? Poznaj nasze przydatne wskazówki i inspiracje, które pomogą Ci stworzyć wyjątkową przestrzeń dla dziecka.

Dobry pomysł na pokój dla chłopca to podstawa

Projekt aranżacji pokoju chłopca - Abrys

Przy urządzaniu pokoju dziecięcego najważniejszy jest pomysł, dopasowany zarówno do potrzeb dziecka, jak i aranżowanej przestrzeni oraz budżetu. Może bazować on na zestawieniu kolorów, materiałów i motywów w formie planszy, tak zwanych mood board. Są one wstępem do projektu wnętrza. Doskonałe pomysły na wystrój pokoju dla chłopca inspiracje można znaleźć:

  • na portalach wnętrzarskich,
  • stronach z poradami dla rodziców,
  • magazynach z poradami dotyczącymi wykończenia wnętrz,
  • w sklepach z meblami, dekoracjami i dodatkami,
  • na blogach i innych stronach internetowych.

Czasem pomysły aby urządzić pokój dziecięcy pojawiają się w wyniku inspiracji otoczeniem, naturą, albo też zainteresowaniami dziecka. Wychodząc od nich, można stworzyć oryginalny pokoik dla chlopca inny niż wszystkie, gdyż bazujący na indywidualnym projekcie.

Czy warto robić projekt pokoju dla chłopca?

Nawet jeżeli nowy pokój chłopca ma obejmować jedynie odświeżenie ścian i wymianę mebli, warto wykonać przynajmniej podstawowy projekt. Będzie on zawierać wymiary pomieszczenia i mebli, ich ustawienie, ewentualne opcje. Przydatna jest także nawet podstawowa wizualizacja projektu, która umożliwia zobaczenie go w trzech wymiarach. Jeśli chodzi o pokój chłopca inspiracje nie zawsze są możliwe do przełożenia na dane pomieszczenie 1:1, można jednak z nich czerpać, tworząc własne kompozycje.
Projekt i wizualizacja Abrys

Sufit, ściany i podłogi w chłopięcym pokoju

Każdy projekt wnętrza dla Twojego dziecka powinien uwzględniać podstawy wykończenia tej przestrzeni. Dobór konkretnych materiałów najlepiej, aby uwzględniał nie tylko walory estetyczne, ale również użytkowe. Same inspiracje dla wyboru kolorystyki, wzorów i faktur mogą być bardzo różnorodne, na przykład:
  • morski, piracki pokój dla chłopca,
  • pokój dla dziecka – naukowca, podróżnika,
  • pokój małego chłopca z motywem pojazdów, zwierząt, przyrody.
Należy zadbać, aby poszczególne elementy pasowały do siebie, czy to na zasadzie współgrającej kolorystyki, czy też faktur albo celowego wyrazistego kontrastu.

Bezpieczny pokój dla małego chłopca

Nie ulega wątpliwości, że pokoj dziecka chlopca musi stwarzać mu bezpieczną przestrzeń. Dlatego urządzenie go powinno uwzględniać materiały wykończeniowe oraz meble dobrej jakości, przeznaczone do pokojów dziecięcych. Ważne jest także przemyślenie innych aspektów bezpieczeństwa związanych na przykład z rozmieszczeniem mebli, zabezpieczeniem ostrych krawędzi czy okien, w szczególności w przypadku najmłodszych użytkowników lub gdy pokój dla chłopców będzie dzieliło rodzeństwo.
Projekt pokoju dla aktywnego chłopaka od Abrys

Jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego dla chłopców?

Aranżując wykończony już pokój dziecka, bardzo istotny jest dobór funkcjonalnych, estetycznych i bezpiecznych mebli. Wiele inspiracji takich wnętrz pokazuje jakąś tematykę, z silnie zaznaczonymi motywami również na meblach. Warto wziąć pod uwagę, że gusta dzieci bywają zmienne, a zwykle meble takie jak szafa, regał czy łóżko powinny służyć na lata. Dlatego dość neutralne zestawy mebli i cały pokój chłopców utrzymany w nowoczesnym czy skandynawskim stylu może być świetną bazą do tematycznych dekoracji.

Ergonomia w chłopięcym pokoju

W dużej mierze aranżacja pokoju dziecięcego obejmuje także wymiar praktyczny. Dobrze urządzony pokoik dla chłopca musi obejmować odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, a także przynajmniej umowny podział na strefy. Dziecko powinno mieć komfortowe miejsce wypoczynku, zabawy, a w przypadku uczniów – także nauki. Dodatkowo pokoje chłopięce winny uwzględniać możliwość swobodnego i bezpiecznego przemieszczania się i dostępu do ich poszczególnych elementów.
Aranżacja tematyczna pokoju dla chłopca od Abrys

Końcowa aranżacja pokoju dla chłopca - dekoracje i dodatki

Często główną rolę decydującą o charakterze pokoju dla nastolatka, dla młodszego chłopaka odgrywają dodatki, dekoracje. Warto zadbać o wykończenie pokoju o dość neutralnym charakterze, a dopasowanie go do charakteru dziecka z użyciem dekoracji i innych dodatków. Można je łatwo zmienić, gdy chłopiec w pewnym momencie postanowi na przykład przestać być wielbicielem bajkowych postaci, a pokocha piłkę nożną. To samo tyczy się mebli dziecięcych i młodzieżowych, które mogą wyglądać modnie i stylowo, niekoniecznie będąc ozdobione konkretnymi tematycznymi motywami. Takie podejście pomaga w urządzaniu dziecięcego pokoju na dłuższy czas, na zasadzie uniwersalnej bazy i zmienianych w zależności od potrzeb dodatków.

Dobry pomysł na pokój dla chłopca może być wynikiem realizacji marzeń dziecka, albo też inspiracji z różnych źródeł. Ważne jest, aby urządzając tę przestrzeń dobrze przemyśleć projekt i postawić na dobrej jakości, bezpieczne rozwiązania. Dzięki temu młody właściciel pokoju może być w pełni zadowolony ze swojej nowej przestrzeni do życia.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

kontakt blog pod art
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

zasady projektowania wnętrz w aranżacji domu i mieszkania

Zasady projektowania wnętrz

Zasady projektowania wnętrz: Przewodnik po stylu, funkcjonalności i trendach Projektowanie wnętrz to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności i wygody. Dobrze zaprojektowane wnętrze może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i komfort życia. W tym

Kliknij po więcej »
Scroll to Top