Fraud Blocker
Przytulny pokój dzienny z harmonijnym kominkiem narożnym

Ściana z kominkiem – aranżacja nowoczesnego salonu.

Zainspiruj się

Kominek w salonie to współcześnie coś więcej niż tylko źródło ciepła. Taki dodatek tworzy wspaniałe wrażenia estetyczne, buduje klimat i domową atmosferę. Urozmaica zimowe wieczory i hipnotyzuje sam w sobie. Aby jednak rzeczywiście cieszył oko, trzeba zadbać o odpowiednie wkomponowanie go w wystrój. To okazuje się prawdziwym wyzwaniem, gdy musimy pogodzić go z telewizorem lub nie mamy pomysłu na wykończenie ściany za kominkiem. W tym artykule omówimy efektowne, choć proste rozwiązania, które rozwieją wątpliwości dotyczące aranżacji ściany z kominkiem.

Pomysł na kominek w salonie

nowoczesny salon z nowoczesnym kominkiem i świetną aranżacją

Jeśli szukasz pomysłu na wykończenie salonu z kominkiem, znaczenie dla estetyki wnętrza będą miały przede wszystkim:

  1. kolor ściany z kominkiem,
  2. materiał wykończeniowy tejże ściany,
  3. dodatki i dekoracje na ścianę z kominkiem.

W przypadku kolorów możesz postawić na kontrasty, zestawiając jasne ściany z ciemnym kominkiem, lub zadbać o spójność i zaaranżować ścianę w ciemnych tonach, tak aby współgrała z ciemnymi barwami kominka.
Rozmaite ozdoby i dodatki umieszczone w pobliżu kominka pomogą zrównoważyć proporcje, przyciągnąć uwagę i odwrócić ją od konkretnych miejsc. Dzięki temu możesz połączyć kominek z innymi elementami, które są na tyle widoczne, że mogłyby wpływać na efekt wizualny – np. telewizor.

Aranżacje ściany z kominkiem i telewizorem

Umieszczenie dużego ekranu i kominka na jednej ścianie wymaga nieco kreatywności w zaprojektowaniu układu. Na aranżację ściany z kominkiem i telewizorem jest kilka sposobów.

Wyrównaj proporcje – umieszczenie telewizora obok kominka, który znajduje się w centrum, sprawi, że będzie on zwracał nadmierną uwagę i zaburzy układ elementów na ścianie. Jeśli Twój kominek jest już zamontowany, a chcesz mieć w salonie telewizor, rozwiązaniem będzie umieszczenie innych ciemnych elementów o kanciastych kształtach, np. obrazu, dużego zdjęcia, multiramy, wstawek na ściany, niewielkich szafek – dzięki temu kominek i telewizor nie będą aż tak przykuwać uwagi, ale staną się częścią większej kompozycji.

Zagraj kolorystyką – zminimalizuj widoczność jednego z elementów tak, by nie kolidował z drugim. O wiele łatwiej będzie zaaranżować odpowiednio kominek, ponieważ telewizory zazwyczaj wyglądają podobnie i trudno modyfikować ich wygląd. Umieszczając jasny kominek w jasnym pomieszczeniu, sprawisz, że nie będzie tak bardzo rzucał się w oczy jak ciemny telewizor.

Postaw na prostotę – wybór prostego kominka bez ozdób i elementów przykuwających uwagę sprawi, że kominek będzie wyglądał podobnie do telewizora i współgrał z nim estetycznie. Dlatego projektując ścianę RTV z kominkiem, zdecyduj się raczej na minimalistyczny design i zrezygnuj z szerokiej zabudowy.

Zastosowanie razem dwóch lub trzech z tych wskazówek pozwoli Ci estetycznie zaaranżować ścianę z kominkiem i telewizorem i dobrze wkomponować oba elementy w wystrój wnętrza.

wolnostojący kominek w nowoczesnym salonie

Ściana za kominkiem wolnostojącym – aranżacja

Jeśli decydujesz się na kominek wolnostojący, jego obudowa będzie odgrywać szczególną rolę. W tym przypadku będzie bardziej widoczna niż przy kominkach wbudowanych w ścianę, dlatego wybór materiału o odpowiedniej strukturze i właściwym kolorze ma duży wpływ na efekt końcowy. Ważne jest, aby dopasować materiał wykonania do stylistyki wnętrza. W nowoczesnych wystrojach sprawdzą się minimalistyczne kominki wolnostojące o nieskomplikowanych kształtach.

Równie istotne będzie dopasowanie koloru i wykończenia ściany za kominkiem wolnostojącym. Taki dodatek wizualnie pełni funkcję mebla, dlatego jeśli jest szczególnie estetyczny, warto go wyeksponować, umieszczając na tle kontrastującym z jego barwą. Popularnym rozwiązaniem są kominki wolnostojące w odcieniach szarości, które będą dobrze wyglądać w pobliżu ściany wykończonej szarą cegłą lub pomalowanej na ten kolor.

Czarna ściana z kominkiem – aranżacja

Ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenia, dlatego sprawdzą się wyłącznie, jeśli Twój salon ma dużą powierzchnię. Czerń nada mu niezwykły klimat i luksusowy charakter. Taki wystrój warto zrównoważyć jasnymi elementami, a jednym z nich może być właśnie kominek. Otoczony beżową lub białą obudową, będzie stanowił główny element salonu i przyciągał wzrok – a takie właśnie jest jego zadanie. Jeśli wolisz, aby nieco bardziej wtapiał się w otoczenie, zadbaj o to, by również inne elementy w salonie były jasne – meble i ozdoby pozwolą uzyskać neutralny, ale wyrazisty efekt.

Alternatywą dla jasnego prostokąta na czarnej ścianie jest minimalistyczny, ciemny kominek, który stanie się jej częścią i da subtelny oraz wyważony efekt. Dzięki temu ogień będzie prezentować się o wiele wyraziściej i stanowić główną atrakcję całej ściany.

Pamiętaj jednak, by taką aranżację jak czarna ściana z kominkiem zneutralizować meblami i dodatkami, aby klimat pomieszczenia nie był zbyt ciężki. Ciemne kolory powinny znajdować się tylko na jednej lub dwóch ścianach. Dobrym rozwiązaniem jest również zaaranżowanie na ciemny kolor wyłącznie tej części, która będzie tłem dla kominka.

Kominek na ścianie z cegły – aranżacja

Rustykalne Wnętrze z Kominkiem na Czerwonej Ceglanej Ścianie

Cegła to dość popularny wybór, jeśli chodzi o aranżację ściany kominkowej. Mimo wielu kolorów i efektów dostępnych na rynku takie wykończenie wciąż daje naturalny efekt, który doskonale pasuje do kominka.

Przy aranżacji ściany z kominkiem sprawdzi się większość rodzajów cegły, a z każdą z nich uzyskasz odmienny efekt.

Kominek na ścianie z cegły czerwonej stworzy bardzo ciekawy wystrój. Jeśli wybierzesz taką stylizowaną na starą, niewykończoną – będzie ona dobrze współgrać z drewnianymi panelami. To specyficzny efekt, który sprawdzi się, o ile chcesz zbudować ciepły i domowy klimat, a nie zależy Ci na bardzo nowoczesnym wyglądzie wnętrza.

Biała lub szara cegła na ścianie z kominkiem pozwolą nadać całości eleganckiego stylu i wyeksponować ciemny kominek. Imitacja prawdziwej cegły w postaci płytek przyniesie podobny efekt i może okazać się łatwiejszym do zrealizowania pomysłem na kominek w salonie. Kominek na ścianie z cegły sprawdzi się również, jeśli chcesz nadać wnętrzu industrialny styl.

Wybierając materiał na wykończenie ściany z kominkiem, pamiętaj, by była to cegła odporna na wysokie temperatury.

Płytki na ścianę przy kominku – aranżacja

Kominek obudowany płytkami może prezentować się podobnie jak w przypadku cegły, choć zazwyczaj wygląda nowocześniej. Wybór płytek pozwala uzyskać o wiele różnorodniejsze efekty. Wykańczając ścianę z kominkiem za pomocą płytek ceramicznych, masz do dyspozycji szeroki wybór wzorów i kolorów. Dzięki temu łatwo nadać kominkowi dowolny charakter. Marmurowe motywy, geometryczne wzory lub minimalistyczne, gładkie płytki sprawią, że całość będzie wyglądała zupełnie inaczej mimo zastosowania tego samego rozwiązania. Zaletą płytek ceramicznych jest także odporność na wysokie temperatury. Dzięki temu unikniesz pęknięć i zniszczeń, jakie mogą pojawiać się na płytkach na ścianę przy kominku.

Drewniane panele na ścianę z kominkiem – aranżacja

Elegancka Aranżacja Ściany z Kominkiem z Drewnianymi Panelami:

Elementy drewniane lub imitujące drewno szczególnie dobrze komponują się z kominkiem. Panele ścienne przypominające pocięte kawałki drewna to efektowne rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie czerwonej cegły. W ten sposób można uzyskać efekt nawiązujący do natury i surowego stylu, który buduje oryginalny klimat wnętrza. Dlatego jeśli zastanawiasz się, co na ścianę z kominkiem – drewniane panele nie bez powodu są tak popularnym wyborem. Z powodzeniem zestawisz je z innymi dodatkami w podobnym stylu, a jako akcent w nowoczesnym i minimalistycznym wnętrzu staną się widoczną i efektowną ozdobą.

Ściana z kominkiem i lamelami – aranżacja

Jeśli szukasz czegoś prostszego niż drewniane panele, ściana z kominkiem i lamelami to wyważone połączenie naturalnego koloru drewna i elegancji. Drewniane listwy możesz umieścić zarówno w tle kominka, jak i w jego pobliżu. Zaaranżowanie około ⅓ ściany w ten sposób nada Twojemu wnętrzu klasy, jednocześnie budując ciepły klimat pomieszczenia. Efektem możesz manipulować, dobierając na ścianę z kominkiem grubsze lub cieńsze lamele. Listwy o mniejszej grubości położone blisko siebie stworzą spójną całość i jednolite tło dla kominka. Jeśli zależy Ci na wyszukanym efekcie, wybierz czarne lub ciemnobrązowe drewno.

Salon z kominkiem narożnym

Kominek narożny angażuje dwie ściany i niekiedy jest widoczny z dwóch różnych pomieszczeń. Dlatego decydując się na niego, musisz połączyć estetycznie obie ściany. Wybór kolorów i wykończeń ściany z kominkiem narożnym jest podobny jak w przypadku klasycznego kominka. Ważne jednak, by odpowiednio skomponować obie strony.

Kiepskim pomysłem będzie zastosowanie różnych kolorów i materiałów po obu stronach narożnika. Zależy nam, by kominek wraz ze ścianą stanowił spójną całość i tworzył jeden atrakcyjny obraz. Dlatego wybierz ciemną lub jasną oprawę i wykończ obie ściany w ten sam sposób – przynajmniej w punkcie styku z kominkiem.

Kominki narożne prezentują się dobrze na jasnych ścianach. Z białym, beżowym czy też jasnoszarym tłem ciemny prostokąt na rogu będzie większą przykuwał uwagę, a skrzący się w nim ogień efektownie uzupełni całość. Aby zwiększyć kontrast i uzyskać wyrazistą aranżację ściany z kominkiem, postaw na taki z czarnym wnętrzem.

Aranżacje ściany z kominkiem – podsumowanie

Wykończenie kominka w salonie to proste zadanie, gdy wiesz, jakimi zasadami się kierować. Wybierając kolory, materiały i układy, zastanów się nad efektem, na którym Ci zależy oraz jaką funkcję ma pełnić kominek. Chcesz, aby był widoczny i stanowił ozdobę salonu, a może wolisz, by spełniał funkcję praktyczną i nie przykuwał zbytnio uwagi? Pomysł na kominek w salonie to przede wszystkim odpowiedź na Twoje potrzeby – i w odniesieniu do nich warto dobierać kolorystykę ścian, płytki czy cegły oraz pozostałe elementy, które uzupełnią wizualnie całość. Przemyślana aranżacja ściany z kominkiem sprawi, że salon stanie się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu.

Przytulny Salon z Harmonijnym Kominkiem Narożnym:

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

kontakt blog pod art
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Może zainteresują Cię te tematy ?

dużego, stylowego salonu z aneksem kuchennym

Projekt kuchni z salonem

Nowoczesny salon z kuchnią – pomysły na aranżację Projekty kuchni, gdzie kuchnia i salon stanowią jedno pomieszczenie, cieszą się ogromnym zaintersowaniem. Nie da się ukryć

Czytaj dalej »
Scroll to Top