Projekt kawalerki na wynajem

Krótki wstęp

Niewielka kawalerka ( nieco ponad 30 mkw) przygotowana do wynajmu. Realizacja projektu wraz z nadzorem inwestorskim to zawsze odpowiedzialne zadanie, nawet jeśli lokal nie imponuje kubaturą. Budżet został określony, projekt wykonany i zaakceptowany i zostało to co najbardziej ekscytujące czyli realizacja. Inwestorzy wymarzeni dla każdego projektanta ? – nie pamiętamy, żeby z kimś pracowało nam się równie przyjemnie i efektywnie. Prawie wszystkie pomysły były akceptowane mailowo, także nasze działania potwierdzaliśmy niemal codzienną korespondencją na etapie intensywnych zakupów i prac na budowie.

Zdefiniowanie celu

Co chcemy tak naprawdę otrzymać ?

Celem było stworzenie mieszkania na tyle uniwersalnego, aby wydawało się atrakcyjne dla większości potencjalnych lokatorów, ale jednocześnie dające możliwości na stworzenie w nim „swojego miejsca”. Ważne więc stały się materiały, do których pasuje większość kolorów, faktur, rozmaitych dodatków, które mogą zostać przyniesione przez mieszkańców. Mieszkanie jest wyposażone w taki sposób, że ktoś kto przychodzi tam „z niczym” nie będzie czuł się jak w hotelu, dzięki dosłownie kilku dekoracjom: własnoręcznie przez nas namalowanym obrazom i sentencjom na ścianach w łazience i kuchni.

Jak działamy ?

Proces dochodzenia do pożądanego rezultatu może mieć różne formy. Zasadą nadrzędna jest wywiad z klientem: czy preferuje spotkania, rozmowy telefoniczne, maile, wizyty w sklepach itp. Na podstawie tego czego dowiemy się od klienta, jego celach, potrzebach, możliwościach czasowych – sporządzamy plan działania. Poniższy schemat jest tylko i wyłącznie przykładowym streszczeniem potencjalnej współpracy.

  1. ETAP 1:
    Na początku spotykamy się i rozmawiamy o potrzebach i oczekiwaniach Klienta: do kogo skierowane jest mieszkanie, kawalerka na wynajem, czy są jakieś konkretne wytyczne, itp. Na podstawie rozmowy sporządzamy notatki, które podczas trwania współpracy ewoluują: podlegają uszczegółowieniu, czasem zmianie.
  2. ETAP 2:
    Następnie umawiamy się na pomiar na budowie, a na jego podstawie wykonujemy koncepcje na rzutach z góry ( skala 1:50 ) wraz z opisem i wymiarami. Koncepcji jest kilka – w zależności od możliwości. Spośród tych koncepcji Klient wybiera jedną lub modyfikacje lub połączenie kilku przesłanych.
  3. ETAP 3:
    Z wybranej koncepcji wykonujemy wirtualny model 3d, który przedstawiamy na spotkaniu. Do prezentacji dołączamy płytę cd/pendrive z proponowanymi oraz użytymi podczas budowy modelu materiałami.
  4. ETAP 4:
    Dopracowujemy model zgodnie z sugestiami Klienta i na podstawie ostatecznej wersji ( funkcjonalnej ) wykonujemy rysunki dla potrzeb prac budowlanych. Rysunki wykonawcze:

    rysunek z rozmieszczeniem ścian: ewentualne wyburzenia, nowe ścianki itp.
    rysunek z rozmieszczeniem sprzętów: wymiarami i opisem
    rysunek z rozmieszczeniem punktów wodno – kanalizacyjnych
    rysunek z rozmieszczeniem punktów elektrycznych

  5. ETAP 5:
    Określamy ostatecznie materiały wykończeniowe i sprzęty i uwzględniając je wykonujemy pozostałe rysunki wykonawcze:

    rozmieszczenie płytek
    detale mebli na wymiar
    urządzenie strefy kuchennej
    szczegół sufitów, zabudów, kominka itp.
    dobór materiałów, sprzętów, opraw wraz z ilościami i adresami sklepów
    Dokumentacja, którą otrzymuje Klient w wyniku prac projektowych: arkusze z rysunkami wykonawczymi ( skala 1:50, 1:25 ), arkusze z rysunkami szczegółowymi ( skala 1:25 ), plik tekstowy z materiałami wykończeniowymi i sprzętami, adresy gdzie zrobić zakupy. Wszystkie rysunki ostateczne oraz zestawienie materiałów i sprzętów.

Aby klient mógł upewnić się co do wyboru materiałów, sprzętów i kolorystyki wykorzystanej w aranżacji wykonujemy wizualizacje niezbędnych wnętrz. Aby dopasować możliwości finansowe do jakości wizualizacji wykonujemy je na różnych poziomach tak aby każdy mógł skorzystać z pomocy przy urządzaniu wnętrza. Wizualizacje wykonujemy na podstawie ruchomego modelu 3d, który przedstawiamy po wyborze funkcjonalnej koncepcji.

projekt wnętrza do inspiracji
Tworzymy wnętrza dopasowane do Ciebie
Od funkcjonalnych mieszkań po profesjonalne gabinety – projektujemy wnętrza dostosowane do Twoich potrzeb, stylu i oczekiwań.
  • 🏡 Dla domu i biznesu – projekty mieszkań, biur, gabinetów
  • 📐 Od koncepcji po realizację – kompleksowa obsługa
  • 🎨 Unikalny styl – dopasowany do Twojej wizji
  • 🤝 Indywidualne podejście – Twój pomysł, nasza wiedza

Opis projektu

Aranżacja wnętrza mieszkania na wynajem

Ogromnym atutem mieszkania jest atrakcyjny widok z okien 7 piętra – nieoceniona dekoracja zmieniająca się wraz z porą dnia i roku.

O standardzie lokalu decydują głównie jego funkcjonalne aspekty: sprytnie wykorzystane wnęki na szafy garderobiane, miejsce na pralkę i schowek gospodarczy, pojemna skrzynka w małym przedpokoju pełniąca role siedziska oraz zgrabne półki na kosmetyki w łazience. Zaskakująca jest doprawdy ilość szaf i półek na których można przechowywać wszystko począwszy od odzieży a skończywszy na miskach, środkach czystości oraz książkach, dokumentach itp. Mimo niezliczonej ilości schowków nie są one widoczne na pierwszy rzut oka – przeciwnie całość wydaje się być bardzo przestronna i uporządkowana. Kuchnia choć niewielka pomieściła wszystkie potrzebne sprzęty oraz wiele szaf, szafek a także miejsce na szybki posiłek gdy akurat stół w salonie pełni rolę biurka. Kanapa w salonie łatwo zamienia się w łóżko a stół rozkłada gdy zachodzi taka potrzeba. Stolik kawowy ma dodatkową półkę pod blatem i kółka – mobilność w wielofunkcyjnych wnętrzach to podstawa.

Ważne w tym wnętrzu jest także oświetlenie : w salonie oryginalne zabudowy ściany i sufitu stały się pretekstem do umieszczenia szczelin na taśmy ledowe których światło nadaje nastrojowy charakter – zastępuje klimat lamp podłogowych i stołowych. Jeśli komuś będzie ich brakowało zawsze może je dokupić ale jeśli ich nie ma mieszkańcy nie są skazani na jeden rodzaj ogólnego oświetlenia. Dodatkowo podkreślają delikatną i nieco surową strukturę na ścianach. Nad salonem i stołem górują plafony wykończone tkanina, którą można wyprać w pralce gdy zajdzie potrzeba. Podobny do faktury ściennej w salonie jest wzór na blacie i ścianie w kuchni – niezwykle praktyczny w użytkowaniu laminat imitujący beton. Delikatny wzór stylizowanych liści na tapecie w korytarzu powtarza się także w innym kadrze na ścianie w kuchni odpowiednio na innej – możliwej do zmywania tapecie. Podłoga w całym mieszkaniu jest identyczna: drewnopodobna płytka imitująca klasyczne deski dębowe. Dzięki niej oraz imitującym dąb i orzech okleinom na meblach całość odbierana jest umiarkowanie ciepło mimo licznych surowych struktur i szaro – grafitowych powierzchni. Bez wątpienia łatwo się tu sprząta – osobiście sprawdziłyśmy.


Próby z różnymi kolorami i dodatkami wyszły pozytywnie. Do uniwersalnej bazy szaro-beżowej pasuje cała masa dodatków. Ożywczy powiew wnoszą także napisy umieszczone w łazience na lacobelu oraz w kuchni na ścianie. W kolorystycznych zabawach pomagają naszego autorstwa obrazy. Można dopatrzyć się tam zieleni, pomarańczu oraz fioletu.

Mieszkanie na wynajem o niewielkich gabarytach musi być wyposażone w mobilne i wielofunkcyjne meble: rozkładany stół, sofa z funkcja spania i mobilny dwupoziomowy stolik kawowy to podstawa ale warto także zainstalować dodatkowe blaty jak np. w kuchni, przy których można zjeść gdy stół w pokoju zajmują dokumenty. Dobrze gdy można dowolnie w zależności od potrzeb przestawiać krzesła które oczywiście powinny być lekkie niczym taboret ale wygodne zupełnie jak fotel.


Niewielkie wnętrza o nieproporcjonalnych kształtach warto nieco skorygować wykorzystując także efekty świetlne. Zabudowy dzielące długi pokój kryją taśmy ledowe o niewielkiej mocy, dzięki nim mamy oprócz ogólnego oświetlenia także nastrojowe światło. Zabudowy dzielą zarówno ściany jak i sufit i nawiązują kształtem do okrągłych plafonów.

Powierzchnie oraz kolory i materiały są dla całego niewielkiego mieszkania spójne: począwszy od struktur na ścianie w salonie ( betonopodobnych), które znajdują swój odpowiednik na blacie kuchennym a skończywszy na dekoracyjnych motywach liści nawiązujących także kształtem do form na obrazach. Płytki na posadzce „wchodzą” na ścianę w prysznicu, szarości z płytek łazienkowych mamy także na frontach szaf w salonie.

Naszą wielką dumą są liczne schowki, szafy, półki i powierzchnie odstawcze, które bardzo ułatwiają życie. W niewielkiej łazience udało się zorganizować nad umywalką płytką zamykaną szafkę, malutką ale bardzo praktyczną półkę na odstawienie kubka i szczoteczki. Nad stelażem wc zmieściła się już całkiem spora choć płytka szafka. Oczywiście pod umywalka także mamy szafką a pralka schowana jest w meblowej zabudowie, która w górnej części mieści półki na kosze. W korytarzu,salonie i kuchni także znalazło się miejsce na szafy tym razem ogromne – nie tylko na odzież.
Nadzór nad realizacja projektu wymaga wiele wysiłku i stalowych nerwów. Współpraca z wykonawcami w tym przypadku przebiegała gładko i przyjaźnie. Czujnym jednak należy być nieustannie zarówno podczas ustaleń z stolarzem jak i kontroli wymiarów zabudów.

Koszty projektu wnętrza

Dla porównania podaliśmy tylko 2 zakresy projektu: projekt koncepcyjny oraz projekt kompleksowy z nadzorem. Ważne, aby mieć na uwadze, że zawsze możemy wykonać projekt o innym niż zaproponowany poniżej zakres ( np. sam dobór kolorystyki ścian lub rozmieszczenie punktów elektrycznych ) co oczywiście znacząco może zmienić jego koszt.

Czas trwania

Akurat czas jest najbardziej relatywną cechą, zależną od wielu czynników, a z doświadczenia wiemy, że raczej on się wydłuża niż skraca ;). Natomiast omawiamy projekt kawalerki na wynajem powstawał w ciągu 6-ściu tygodni, a realizacja w okolicach 3 miesięcy

Podsumowanie

Niewątpliwie powstało idealne mieszkanie na wynajem, do którego wprowadzić może się każdy – pasuje tu wiele kolorów, faktur i różnych stylistyczne dodatków. Bez trudu można wyczarować tu swoje własne miejsce na ziemi lub poszukać bez pośpiechu inspiracji i do stworzenia czegoś zupełnie od nowa.

Co mówią nasi klienci, po zakończeniu współpracy z Abrys ?

"Dobry wieczór Pani Agnieszko
(...) Od 1.06 mieszkanie jest wynajęte, bardzo szybko trafił się nam najemca, którego mieszkanie bardzo się spodobało."
referencje Abrys kawalerka na wynajem
Magda i Marcin
Zadowolony klient

Jeśli ciekawią Cię szczegóły współpracy przy projektowaniu i realizacji mieszkania czy kawalerki na wynajem – daj mi znać,  wypełnij formularz lub zadzwoń. Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania i udzielę pomocy na tyle ile będę mogła. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

Ogólny do postów
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architek wnętrz Agnieszka Wojciechowska
[email protected] lub 693628231

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

projektowanie domu na różne sposoby, miniaturka

Projektowanie domu

Jak zaprojektować dom, by był wygodny i funkcjonalny? Wstęp Projektowanie swoich czterech kątów to coś więcej niż wybór ładnej elewacji i odpowiedniej liczby pokoi. To proces, który wymaga wielu decyzji – od rozplanowania przestrzeni i

Zobacz więcej »
oświetlenie salonu inspiracje

Oświetlenie salonu inspiracje dla wnętrz

Oświetlenie salonu – inspiracje i praktyczne wskazówki Salon to serce domu – miejsce spotkań, relaksu, a czasem nawet pracy. Dlatego oświetlenie do salonu powinno być przemyślane i dostosowane do różnych funkcji, jakie to pomieszczenie pełni

Zobacz więcej »
projektant wnętrz poznań

Architekt wnętrz Poznań

Architekt wnętrz Poznań. Przemyślane wnętrza na lata. Projekt, który nie kończy się na papierze – sprawdź, jak możemy Ci pomóc od A do Z. Projektantki z Abrys Zacznij rozmowę o swoim wnętrzu Poznańskie inspiracje i

Zobacz więcej »
Scroll to Top