Fraud Blocker
projekt i aranżacja łazienki

Aranżacja małej łazienki – jak urządzić niewielką przestrzeń?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń – nie tylko dlatego, że możesz ją estetycznie urządzić, ale dlatego, że pełni ściśle określone funkcje, bez których trudno obyć się na co dzień. Mimo to z pewnością zależy Ci, by jej wnętrze prezentowało się jak najlepiej. Estetyczne otoczenie pozwoli pozytywnie rozpocząć dzień, dlatego aranżacja tego pomieszczenia jest równie ważna jak w przypadku salonu, sypialni czy też kuchni. Wybór wykończenia oraz wyposażenia do łazienki to czysta przyjemność, problemy mogą się jednak pojawić, gdy dysponujesz ograniczoną przestrzenią. Aranżacja niedużej łazienki wymaga o wiele więcej wysiłku i przemyślanych decyzji niż w przypadku standardowych wymiarów. Jak więc powinno wyglądać projektowanie małej łazienki, by dorównywała ona estetyką większym metrażom? Odpowiadamy!

W lekkim skrócie

Dlaczego aranżacje małych łazienek wymagają wyjątkowego podejścia?

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek dotyczących aranżacji niewielkich łazienek, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle sprawiają one problemy. Czy nie wystarczyłoby stworzyć projekt jak dla dużej łazienki, a następnie zrealizować go w niewielkiej przestrzeni, przy użyciu mniejszych elementów? Z pewnością byłoby to o wiele prostsze, jednak taki projekt niedużej łazienki nie wypadłby zbyt estetycznie. Rozmiar pomieszczenia wpływa nie tylko na jego funkcjonalność, ale i sposób padania światła oraz wrażenia wizualne. Dlatego już na wstępie do łazienek o mniejszym metrażu powinniśmy podchodzić inaczej.

projekt wnętrza małej łazienki - render Abrys

Jakie meble do małej łazienki?

Meble to element, który istotnie wpływa na wygląd każdego pomieszczenia. Aranżacje łazienek małych wymagają zastosowanie prostych kształtów – o zaostrzonych krawędziach lub owalnych. Doskonale sprawdza się wyposażenie jednokolorowe, o jasnych barwach. W przypadku mebli warto postawić na lśniące, lakierowane powierzchnie, które optycznie powiększą przestrzeń. Matowe wykończenia zostawmy do większych łazienek.

Jakie oświetlenie do małej łazienki?

O tym, jak prezentuje się łazienka, decyduje sposób padania światła. Dobrego oświetlenia potrzebuje zarówno duża przestrzeń łazienkowa, jak i łazienka mała. Aranżacja będzie więc w pełni udana, jeśli dobrze dobierzemy oświetlenie. Jest ono kluczem do optycznego powiększenia wnętrza. Ważny jest nie tylko rodzaj, ale i rozmieszczenie źródła światła. Koniecznością jest światło z lampy na suficie, warto je jednak uzupełnić dodatkowym punktowym oświetleniem, zlokalizowanym w strategicznych miejscach, np. nad lustrem lub prysznicem/wanną. Nie bez znaczenia pozostaje barwa światła w łazience. Zimna – powiększy przestrzeń. Jeśli z kolei chcemy uzyskać oświetlenie zbliżone do naturalnego, dziennego, można postawić na neutralną barwę, unikamy jednak ciepłego oświetlenia.

wizualizacja projektu Abrys

Jak powiększyć małą łazienkę?

Tworząc projekt małej łazienki, dążymy przede wszystkim do dwóch rzeczy: uzyskania jak największej funkcjonalności oraz powiększenia optycznego pomieszczenia. Jak zrealizować ten drugi cel? Oto kilka wskazówek.

  • Duże lustro – powierzchnia lustra podwaja optycznie całą przestrzeń, która się w niej odbija, dlatego niewielka łazienka może wydać się o wiele większa, jeśli umieścimy sporej wielkości lustro nad zlewem lub za wanną.
  • Jednolite powierzchnie bez wzorów i tekstur – choć takie ozdobniki mogą prezentować się atrakcyjnie, ich nadmiar w małej przestrzeni sprawia wrażenie chaosu. Postawmy na prostotę, która powiększy łazienkę.
  • Wykończenia z połyskiem – to kolejny skuteczny sposób na wykorzystanie oświetlenia. Meble, płytki i inne elementy odbijające światło sprawią, że łazienka będzie wyglądać na większą.
  • Jasne kolory – zasada jest prosta: jasne barwy powiększają, ciemne – zmniejszają. Na te drugie możemy pozwolić sobie przy dużych łazienkach. Łazienka mała aranżacje powinna mieć możliwie najjaśniejsze.

Łazienka z wanną i prysznicem – jak to pogodzić?

Niektórzy domownicy wolą wannę, inni prysznic. Jak to rozwiązać, jeśli w domu jest ograniczona w przestrzeń łazienka? Aranżacje z prysznicem i wanną to praktyczne rozwiązanie, z którego wszyscy będą zadowoleni. Pierwszą możliwą opcją jest prysznic z wysokim brodzikiem, pełniącym rolę wanny – czyli wanna i prysznic w jednym. Alternatywą dla tej wersji będzie odgrodzenie zwykłej wanny estetycznym parawanem nawannowym lub zasłoną. Przezroczysty parawan sprawdzi się lepiej w tym zadaniu, ponieważ może powiększyć pomieszczenie wizualnie, w przeciwieństwie do zasłony.

Małe łazienki – przechowywanie przedmiotów

pojemnik na brudy w małej łazience
Ciekawe rozwiązanie pojemnika na brudownik w łazience. Realizacja projektu Abrys

Przechowywanie potrzebnych rzeczy jest trudniejsze w przypadku małej łazienki – potrzeby są takie same, a metraż mniejszy. Właśnie dlatego projekty łazienek małych doskonale uzupełnią wąskie i wysokie szafki. Warto wybrać funkcjonalne, pojemne modele wyposażone w szuflady i półki. Umieśćmy je pod umywalką, nad wanną czy też wyżej, na ścianie. Dzięki temu wykorzystamy wolną przestrzeń bez rezygnowania z innych elementów. Dodatkowo warto zaplanować niewielkie półki w narożnikach lub na powierzchni ściany.

Łazienka na poddaszu ze skosami – czy się da?

Poddasze to z jednej strony przydatna przestrzeń, której szkoda nie wykorzystać. Z drugiej – jego aranżacja jest trudna, tym bardziej, jeśli chcemy stworzyć tam tak ważne pomieszczenie jak łazienka. W przypadkach takich jak małe łazienki aranżacje bazują na przemyślanym wykorzystaniu każdego fragmentu przestrzeni, dlatego umiejętne zaplanowanie miejsca pod skosami będzie kluczowe. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny pod skosem. Jest to miejsce, w którym zazwyczaj siedzimy, a nie stoimy, dlatego niższa przestrzeń nie przeszkadza. Pod skosem można również umieścić toaletę. Jeśli przestrzeń pod skosami jest bardzo niska, będzie to odpowiednie miejsce na szafkę.

Aranżacja łazienki ze skosami - Abrys

Prysznic z brodzikiem w małej łazience

Wygląd i funkcjonalność to kluczowe aspekty w procesie projektowania przestrzeni takiej jak mała łazienka. Aranżacje łazienek z prysznicem są praktyczniejsze, ponieważ zajmuje on mniejszą powierzchnię niż wanna i pozwala wykorzystać przestrzeń wzwyż, co jest bardzo pożądane na małych metrażach. Istotną rolę dla wygody i estetyki odgrywa brodzik, który może być wysoki lub niski. Która opcja do małej łazienki? Zamiast wysokiego brodzika warto postawić na prysznic i wannę 2w1. Niski brodzik powinien mieć kolory stapiające się z podłogą, co powiększy przestrzeń optycznie.

Małe łazienki w bloku – inspiracje

W bloku zazwyczaj mamy ograniczoną przestrzeń łazienkową. Jak zaaranżować tych kilka metrów, by były jak najbardziej funkcjonalne? Odpowiedź brzmi: minimalistycznie. Zrezygnujmy z ozdobników – wybierzmy jednokolorowe meble z niewidocznymi uchwytami i jednolite płytki. Umieśćmy w łazience jak najmniej elementów, które jednocześnie mogą pełnić jak najwięcej funkcji. Jeśli w bloku jest szczególnie mała łazienka, inspirację mogą stanowić większe płytki podłogowe oraz duże lustro.

projektowanie i wizualizacja łazienki Abrys

Kolory do małej łazienki

W przypadku pomieszczenia takiego jak mała łazienka projekt powinien bazować na jasnych, stonowanych odcieniach: bieli, beżu lub szarości. Nie łączmy wielu kolorów: wystarczą 2-3 odcienie. W przypadku niektórych elementów sprawdzi się powierzchnia przezroczysta lub półprzezroczysta – powiększy to wnętrze optycznie.

projekt wnętrza łazienki biuro Abrys

Mała łazienka z wanną – niemożliwe?

Jeśli chodzi o małe łazienki, inspiracje wnętrzarskie zazwyczaj przedstawiają wersję z prysznicem. Czy można jednak stworzyć udany projekt niewielkiej łazienki z domowym „jacuzzi” 😉 ? Tak! Rozwiązań jest kilka. Możemy zabudować cały fragment łazienki wanną i umieścić parawan nawannowy, by oddzielić ją od mebli. Efekty optycznego powiększenia uzyskamy dzięki zabudowie wanny zlewającej się z kolorami ścian. Warto wybrać wąską wannę, która pozostawi nieco przestrzeni, nie tracąc na funkcjonalności. Alternatywą jest wspomniane wcześniej rozwiązanie obejmujące prysznic i wannę 2w1.

Rodzaje płytek łazienkowych: terakota, glazura, czy gres?

W wystroju łazienki dużą rolę odgrywają płytki. Jeśli spojrzymy na małe łazienki, projekty przedstawiają różne możliwości: terakotę, glazurę oraz gres. Czym się różnią i którą z nich wybrać?

Gres wyróżnia się wysoką estetyką oraz możliwością imitacji różnych materiałów: drewna czy też betonu. Dodatkową zaletą jest możliwość wykończenia ścian i podłogi podobnymi płytkami. Wybierając gres do łazienki, zrezygnujmy z wersji polerowanej – może okazać się śliska i trudna w utrzymaniu czystości. Warto postawić na gres szkliwiony, satynowy lub z półpołyskiem. Terakota to rozwiązanie zazwyczaj mniej estetyczne niż gres czy glazura, jednak trwalsze oraz łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Glazurę cechuje prosta estetyka. Zazwyczaj występuje w kolorach beżowym lub białym, bez tekstur i wzorów. Z tego właśnie powodu jest to doskonały wybór do małej łazienki.

projekt-lazienki-abrys.jpg
aranżacja łazienki od Abrys

Projektowanie małej łazienki – podsumowanie

Udane projekty małych łazienek to przede wszystkim dobrze dobrane kolory, kształty i materiały wszystkich elementów: mebli, płytek i ceramiki. Sporą rolę odgrywa także oświetlenie. Każdy z tych aspektów warto dobierać w odniesieniu do kształtu pomieszczenia i jego indywidualnych warunków. Mamy nadzieję, że tych kilka wskazań, pomoże uzyskać zadowalający wygląd.

Urządzanie małej łazienki nie jest proste, a często stanowi ona element większej całości co narzuca dodatkowe wymagania. Nie tylko kolorystyczne 😉 I choć pomysłów i inspiracji jest wiele czasami ciężko jest się zdecydować na konkretne rozwiązanie. Chętnie pomogę podjąć właściwe decyzje, a mamy spore doświadczenie w urządzaniu małej łazienki. Zapraszam do kontaktu.

kontakt blog pod art
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

niewielka łazienka z prysznicem

aranzacje i inspiracje malej lazienki

Aranżacja i Inspiracje Małych Łazienek Aranżacja małej łazienki może być wyzwaniem, ale także szansą na wykazanie się kreatywnością i praktycznym podejściem do projektowania wnętrz. Małe łazienki są szczególnie powszechne w mieszkaniach w blokach, gdzie ograniczona

Czytaj więcej »
inspiracje dla wnętrz

Inspiracje wnętrz

Inspiracje do wnętrz na 2024 rok – Trendy, pomysły i aranżacje Aranżacja wnętrz w 2024 roku będzie pełna świeżości, nowych inspiracji oraz powrotu do natury. Od modnych kolorów, przez najgorętsze style wnętrzarskie, po sprytne rozwiązania

Czytaj więcej »
projektowanie wnętrz w Poznaniu i okolicach

Projektowanie wnętrz Poznań

Projektowanie wnętrz w Poznaniu — Kompleksowy przewodnik 🏠 Jeśli myślisz o odnowieniu swojego mieszkania lub domu w Poznaniu, projektowanie i aranżacja wnętrz może być kluczem do stworzenia przestrzeni, która będzie nie tylko piękna, ale też

Czytaj więcej »
Scroll to Top