Remont starego domu
Nowe budownictwo ma wiele zalet, jednak stare domy mają w sobie wyjątkowy urok. Stary dom na wsi, drewniany lub przedwojenny z cegły z lat 30. XX w. – każdy jest wyjątkowy, bo przywodzi na myśl przeszłość, a często także ciepłe rodzinne wspomnienia. Dla wielu osób to spełnienie marzeń o swoim miejscu na ziemi. Jednak zanim dojdzie do rozpoczęcia prac, należy wziąć pod uwagę wszystkie kwestie, z którymi musi uporać się każdy, kto rozpoczyna remont generalny starego budynku.
Jeśli szukasz fachowej pomocy w kwestiach remontu, sprawdź jakie korzyści dostaniesz od nas. Kliknij w link projekt remontu z Abrys i daj znać kiedy zaczynamy 😉
Ile trwa i kosztuje remont starego domu?
Od czego trzeba zacząć remont starego domu? Najważniejszy jest dobry plan i właściwie zaplanowany kosztorys. Ile czasu może trwać renowacja starego i jaki budżet pochłonie? Niestety, musimy udzielić najmniej lubianej przez czytelników odpowiedzi – to zależy. Od jakich czynników? Przede wszystkim od wielkości budynku i jego stanu technicznego. Dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych pochłonie mniejszą ilość materiałów budowlanych i wykończeniowych i niż np. dwa razy większy budynek.
Gdy w grę wchodzi generalny remont starego domu sama powierzchnia to jednak nie wszystko. Kluczowym czynnikiem, od którego będzie zależeć koszt remontu starego domu jest oczywiście stan, w jakim znajduje się budynek. W zależności od tego czy potrzebna będzie przebudowa ścian działowych, wzmacnianie fundamentów i ścian zewnętrznych, koszty mogą być wyższe. Każda dodatkowa usterka, to wyższy koszt.
Co jeszcze wpływa na kwotę, jaką zapłacimy, gdy chcemy remontować stary dom? Wiele zależy od tego, czy wszystkie prace remontowe powierzymy ekipie budowlanej, czy może jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać część zadań tzw. metodą gospodarską. Robocizna to wysokie koszty i znaczący element budżetu przeznaczonego na remont domu. Z drugiej strony, warto wziąć pod uwagę, że samodzielny remont będzie trwać znacznie dłużej, gdy przebudowa będzie musiała ustąpić miejsca np. obowiązkom zawodowym.
Budżet na remont domu
Szacując budżet trzeba ocenić stan swojego nowego domu z przeszłością i uwzględnić czy potrzebna będzie m.in:
- wymiana pokrycia dachowego,
- wymiana okien,
- modernizacja instalacji grzewczej,
- nowa stolarka drzwiowa,
- nowy tynk,
- nowa podłoga lub renowacja starej.
Każdy z tych elementów ma swój udział w kosztach remontu. Korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów budowlanych można pokusić się o dokładniejszy szacunek. W przybliżeniu można przyjąć widełki pomiędzy 1 000 a 1 500 zł za metr kwadratowy. Jednak aby dobrze zaplanować prace warto skonsultować się ze specjalistą. Trzeba także pamiętać, by do wyliczonej kwoty dodać około 20% zapasu. Dlaczego to takie ważne? Stary dom do remontu może kryć wiele niespodzianek, które pojawią się w trakcie prac, a ceny materiałów budowlanych ciągle rosną. Osobno należy także zaplanować środki na wykończenie wnętrza domu.
Kiedy najlepiej rozpocząć remont?
Wiele osób zastanawia się, kiedy zacząć prace biorąc pod uwagę warunki pogodowe. Tradycyjnie sezon budowlany w Polsce przypada na okres od marca do października. To najlepszy czas, by rozpocząć harmonogram prac. W tym okresie dni są dłuższe, więc remontować można bez doświetlania sztucznym oświetleniem. Remont starego domu na wsi może wiązać się także z dojazdem nieutwardzoną drogą, która w sezonie jesienno-zimowym będzie sporą przeszkodą np. dla dużych samochodów dostawczych z materiałami.
Taki etap prac jak:
- nowy dach i wymiana starego pokrycia dachowego,
- położenie ocieplenia, które pomoże obniżyć koszty ogrzewania,
- montaż nowej instalacji wodnej,
- prace przy fundamentach,
- przeprowadzenie termomodernizacji domu – nowe ogrzewanie,
- wymiana okien i drzwi,
- osuszanie budynku,
lepiej przeprowadzić w okresie wiosenno-letnim.
Bez tego nie zaczynaj remontu
Przewrotnie można jednak odpowiedzieć, że najlepszy termin, aby zaczęła się przebudowa starego domu, to moment, gdy załatwimy wszystkie niezbędne formalności. Odnowa starego domu zazwyczaj nie wymaga pozwolenia na budowę. Przeróbka domu drewnianego lub ceglanego, w którym planujemy wymienić instalacje, okna i dach (bez zmieniania ich kształtu) musi być zgłoszona w starostwie powiatowym na 30 dni przed rozpoczęciem. Jeżeli generalny remont domu wiąże się ze zmianą kształtu okien i dachu, wymianą instalacji gazowej lub ocieplaniem budynku wyższego niż 12 metrów – wtedy zgodnie z polskim prawem mówimy o przebudowie. Aby prace odbywały się legalnie, potrzebne będzie pozwolenie budowlane.
Co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz się remontu starego domu?
Remont starego domu jest pełen zwrotów akcji i nieoczekiwanych wydarzeń, ale na niektóre z nich możesz się przygotować jeszcze na etapie kupna. Każdy, kto decyduje się na zakup starego domu powinien bardzo uważnie podejść do wyboru nieruchomości. Uważnie obejrzyj wszystkie kluczowe elementy domu – jaki jest stan instalacji wewnątrz budynku, czy zmiana układu pomieszczeń to będzie duża przeróbka, w jakim stanie jest stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Nie polegaj tylko na własnym zdaniu. Przed zakupem starego domu warto skorzystać z pomocy eksperta – np. rzeczoznawcy budowlanego. Kwota, którą pobierze firma wykonująca ekspertyzę to inwestycja, która może Cię uchronić przed zakupem budynku w złym stanie.
Nie tylko budynek
Zakup własnego domu to nie tylko nabycie budynku. Równie ważna jest działka, na której stoi. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim:
- czy działka jest dobrze skomunikowana,
- jaka droga do niej prowadzi,
- czy w okolicy jest rozwinięta infrastruktura,
- czy zakres prac będzie obejmować uporządkowanie działki.
Pamiętaj także, aby dokładnie sprawdzić księgę wieczystą i stan prawny budynku.
Od czego zacząć remont starego domu? Remont domu najczęściej obejmuje zabezpieczenie fundamentów, wyburzenie ścian działowych, ocieplenie i remont elewacji. Kolejny etap przy to wymiana dachu i okien, a następnie drzwi. Następny krok, który należy zrobić, to wymiana instalacji elektrycznej i wodnej i najprzyjemniejszy moment – prace wykończeniowe.
O czym jeszcze warto pamiętać? Remont starego domu wymaga wiele cierpliwości, dobrej organizacji i planowania. Niezależnie od tego, jak dobrze się przygotujesz, remont starego domu krok po kroku przyniesie Ci różne niespodzianki. Jeżeli Twój wymarzony dom jest w złym stanie technicznym, musisz liczyć się z tym, że koszt odnowienia może być wyższy niż budowa nowego domu. Czy to oznacza, że lepiej odpuścić? Nic podobnego. Choć nie jest łatwo odnawiać budynek, który ma swoje lata, ale dzięki niemu zamieszkasz w swoim wyjątkowym domu z przeszłością.
Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉
Te wpisy mogą Cię również zainteresować
Architekt Wnętrz Poznań – Profesjonalne Projekty na Miarę Twoich Potrzeb
Usługi i Ceny Architektów Wnętrz w Poznaniu W dynamicznie rozwijającym się mieście, jakim jest Poznań, architekci wnętrz odgrywają istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni mieszkalnych oraz komercyjnych. Profesjonalny architekt wnętrz to nie tylko osoba realizująca wizje
Projektanci wnętrz: rola, zadania i korzyści z ich usług
Usługi Aranżacji Wnętrz: Koszty, Różnice i Wybór Specjalisty Aranżacja wnętrz łączy estetykę, funkcjonalność i ergonomię, tworząc przestrzenie, które nie tylko są piękne, ale także praktyczne. Specjaliści w tej dziedzinie mogą znacząco poprawić komfort życia, pomagając
Dlaczego warto zlecić nadzór autorski nad remontem?
Planujesz remont i martwisz się, jak to wszystko ogarnąć? Remont domu czy mieszkania to ekscytująca perspektywa, ale może również przysporzyć wiele stresu. Wiesz, że chcesz zmienić swoje wnętrze, ale obawiasz się chaosu, dodatkowych kosztów i